×

PREP SPORTS ROUNDUP: Marshall earns sweep over Pipestone Area

PIPESTONE — Marshall defeated Pipestone Area 3-0 (25-13, 25-10, 25-7) on Tuesday.

Logan Sherman led the way for Marshall with 11 kills along with 10 set assists.

Bria Morris added nine kills in the win, while Mia Schnaible recorded a team-high 25 digs.

Marshall coach Dan Westby said the key to the win was a lack of mistakes.

“We played a pretty clean match tonight and were able to limit errors,” Westby said. “We limited any kind of run they were able to go on.”

Marshall (15-4) will host Windom Area on Thursday. It will be the first match of the season played at Marshall High School.

Marshall 25 25 25

Pipestone 13 10 7

KILLS: Marshall (Sherman 11, Morris 9, Andries 8).

SERVING: Marshall (Meier 20-21-4, Schwarz 18-19-3, Bucher 11-11-1)

DIGS: Marshall (Schnaible 25, Schwarz 12, Hilgemann 11).

SET ASSISTS: Marshall (Schwarz 17, Sherman 10).

BLOCKS: Marshall (Andries 2, Sherman 1, Meier 1, Morris 1, Hilgemann 1).

Minneota 3, RTR 0

MINNEOTA — The No. 3-ranked Minneota Vikings defeated Russell-Tyler-Ruthton 3-0 (25-16, 25-8, 26-24) on Tuesday.

Natalee Rolbiecki led the way for Minneota with 11 kills and 10 digs.

Abby Hennen added 10 kills and 13 digs in the win, while McKenna Yost finished with 33 set assists.

Kylea Baartman and Haley Muenchow led RTR with six kills apiece.

Minneota (18-2) will travel to Tracy-Milroy-Balaton on Thursday, while RTR (14-7) will travel to Canby on Thursday.

RTR 16 8 24

Minneota 25 25 26

KILLS: RTR (Baartman 6, Muenchow 6); Minneota (Rolbiecki 10, A. Hennen 10, M. Hennen 9).

SERVING: RTR (N/A); Minneota (M. Hennen 11-12-2, Yost 14-15-1).

DIGS: RTR (Carr 21, M. Schreurs 10); Minneota (A. Hennen 13, Rolbiecki 10).

SET ASSISTS: RTR (M. Schreurs 21); Minneota (Yost 33).

BLOCKS: RTR (Baartman 2, Muenchow 2); Minneota (Rost 3, Frie 3).

WWG 3, SWC 1

WESTBROOK — Westbrook-Walnut Grove defeated Southwest Minnesota Christian 3-1 (22-25, 25-14, 25-23, 25-22) on Tuesday.

Camryn Bunting led WWG with 11 kills.

Alli VandeKieft added 10 kills in the win while Halle Steen recorded 33 set assists.

WWG (11-7) will travel to Ellsworth on Thursday.

SWC 25 14 23 22

WWG 22 25 25 25

KILLS: WWG (Bunting 11, VandeKieft 10, DeSmith 7).

SERVING: WWG (Steen 21-23-1, VandeKieft 17-18-1, Bunting 15-16-2).

DIGS: WWG (Wahl 23, Paplow 13).

SET ASSISTS: WWG (Steen 33).

BLOCKS: WWG (Bunting 3).

DB 3, CMCS 1

DAWSON — Dawson-Boyd defeated Central Minnesota Christian School 3-1 (13-25, 25-19, 25-19, 25-19) on Tuesday.

Karoline Dahl led DB with 22 kills.

Avery Bartunek added 20 kills and 10 digs in the win, while Kyndall Franzky recorded 40 set assists.

DB (5-11) will travel to Renville County West on Thursday.

CMCS 25 19 19 19

DB 13 25 25 25

KILLS: Dawson-Boyd (Kar. Dahl 22, Bartunek 20, Mamer 6).

SERVING: Dawson-Boyd (T. Johnson 15-18-2, Bartunek 15-15-1, Olson 12-12-1).

DIGS: Dawson-Boyd (T. Johnson 12, Olson 12, Bartunk 10).

SET ASSISTS: Dawson-Boyd (Franzky 40).

BLOCKS: Dawson-Boyd (Bartunek 1).

Lakeview 3, Canby 0

COTTONWOOD — Lakeview defeated No. 10-ranked Canby 3-0 (25-22, 25-22, 25-19) on Thursday.

Savanna Louwagie led Lakeview with 14 kills and 16 digs.

LeeAnn Stensrud added 12 kills in the win, while Kaitlin Fischer recorded 37 set assists.

Charlotte Wright led Canby with nine kills, while Cassidy Hunt recorded a team-best 17 digs.

Lakeview (16-3) travels to Yellow Medicine East on Thursday while Canby (13-3) will host Russell-Tyler-Ruthton on Thursday.

Canby 22 22 19

Lakeview 25 25 25

KILLS: Canby (Wright 9, B. Nelson 7); Lakeview (Louwagie 14, Stensrud 12, Gniffke 10).

SERVING: Canby (G. Harding 12-12-1, B. Nelson 11-11-1); Lakeview (Gniffke 12-12-2, Geistfeld 10-10-1, Fischer 18-18-1).

DIGS: Canby (Hunt 17, Rangaard 9); Lakeview (Louwagie 16, Imes 10).

ASSISTS: Canby (R. Harding 22, P. Nelson 8); Lakeview (Fischer 37).

BLOCKS: Canby (Wente 5, Wright 1); Lakeview (Rausch 7, Stensrud 4, Gniffke 2, Imes 2).

TMB 3, YME 0

GRANITE FALLS — Tracy-Milroy-Balaton went on the road and defeated Yellow Medicine East 3-0 (25-17, 25-17, 25-21) on Tuesday.

Catherine Wendland led TMB with 10 kills, while Olivia Peterson had a team-high 13 digs.

Jadyn Lessman added six kills in the win, while Theresa Przybilla recorded five kills and five digs.

Alli Steffen recorded nine kills and 14 digs to lead YME.

TMB (15-5) will host Minneota on Thursday, while YME (8-11) will host Lakeview on Thursday.

TMB 25 25 25

YME 17 17 21

KILLS: TMB (Wendland 10, Lessman 6, Przybilla 5, C. Dolan 4); YME (Steffen 9, Flores 9).

ACES: TMB (Wendland 2, Langerock 2, Peterson 2, Przybilla 2); YME (Flores 2, Sakry 1, Mortenson 1).

DIGS: TMB (Peterson 13, M. Dolan 12, Langerock 10); YME (Steffen 14, Flores 10, Smith 10).

SET ASSISTS: TMB (Langerock 27); YME (Hinz 18).

BLOCKS: TMB (C. Dolan 3, Wendland 3, Przybilla 2); YME (Bones 4, Steffen 3).

HLO/F 3, MCC 1

FULDA – Heron Lake-Okabena/Fulda defeated Murray County Central 3-1 (25-21, 25-12, 22-25, 25-12) on Tuesday.

Bryn Hoekman led MCC with six kills and four blocks.

Brianna Schmitz added 20 digs and 13 set assists in the loss.

MCC (5-9) will travel to Hills-Beaver Creek on Thursday.

MCC 21 12 25 12

HLO/F 25 25 22 25

KILLS: MCC (Hoekman 6, Rohrer 4).

SERVING: MCC (Kluis 12-12-2, Graphenteen 11-12-1).

DIGS: MCC (Schmitz 20, Christensen 15).

SET ASSISTS: MCC (Schmitz 13, Graphenteen 7).

BLOCKS: MCC (Hoekman 4, Rohrer 2).

Wabasso 3, BLHS 1

HECTOR — Wabasso defeated Buffalo Lake-Hector-Stewart 3-1 (29-27, 21-25, 25-21, 25-17) on Tuesday.

Cora Eichten led Wabasso with 14 kills. Ally Fenger and Kelsey Fischer added nine kills apiece while Avery Carlson recorded 21 set assists.

Wabasso (6-15) will host Sleepy Eye on Thursday.

Wabasso 29 21 25 25

BLHS 27 25 21 27

KILLS: Wabasso (Eichten 14, Fenger 9, Fischer 9).

SERVING: Wabasso (Huhnerkoch 24-24-3).

DIGS: Wabasso (Huhnerkoch 12, Brand 10).

SET ASSISTS: Wabasso (Carlson 21, Frank 16).

BLOCKS: Wabasso (Fenger 2).

Cross Country

Montevideo Invite

MONTEVIDEO — Multiple area teams competed at the Montevideo Invitational held at River Crest Golf Club on Tuesday.

On the boys side, Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd came away with the win with a team score of 22. Marshall placed second with 48 points, followed by Montevideo (89), Benson/Kerkhoven-Murdock-Sunburg (91) and Yellow Medicine East.

LQPV/DB runners led the race as Zeke Sather (17:09.35), Mike Kvaal (17:19.80) and Griffin Johnson (17:25.19) took the top three spots, followed by Payton Sterud (17:48.91) in sixth and Mason Brehmer (18:21.76) finishing 10th.

Zach Matzner placed fourth with a time of 17:37.93 to lead Marshall. Jenson Meyer (18:13.07) and Tanner Fales (18:16.64) finished eighth and ninth, respectively, while Zach Leibfried placed 12th overall at 18:25.38.

“Today’s approach for the varsity race for us was to run a tempo pace for the first two miles and then finish the final mile as fast as we could,” Marshall boys cross country coach Brian Leibfried said. “Overall, it was nice to get the meet in today. LQPV/DB has a very strong squad and with our plan today we feel good about where we finished as a team.”

Bertram Munk led YME with a fifth place finish at 17:46.53. Caleb Jans finished 35th at 21:22.92. Rounding out the YME scores were Ethan Kontz (22:57.14), Drake Lieser (23:47.17) in 41st and Dexter Pardick (24:34.69) in 42nd.

Ethan Schwankl (19:09.05) placed 18th to lead Lakeview. Cole Arends added a time of 22:01.49 for 38th place.

Southwest Minnesota Christian/Edgerton recorded the lowest team score on the girls side with 32. LQPV/DB placed second with 55 points, followed by Montevideo (93), B/KMS (94), BOLD/BLHS (112) and YME (150).

The Eagles had two runners inside the top three finishes, as Anika Fernholz (21:37.73) placed second and Annika Trygestad (21:57.30) finished third. Taylor Shelstad finished 12th at 22:45.86, followed by Alex Stitt (23:30.71) in 20th and Georgia Will with a 23rd place finish at 23:46.28.

Kylie Knollenberg led YME at 23:16.03 in 17th place, followed by Sanjana Pullan (24:34.05) in 27th, Violet Anderson in 36th (26:31.01), Kaitlin Wohlman in 39th (28:00.91) and Brylea Ruff-Mulligan (28:01.75) in 40th.

COMMENTS