×

PREP SPORTS ROUNDUP: Marshall cruises past St. Peter 35-0

ST. PETER — The Marshall football team was firing on all cylinders in Friday night’s road matchup with St. Peter as the Tigers shut out the Saints 35-0 to improve to 2-0.

Bryce Lance set a record in the first half of the contest by becoming Marshall’s all-time leader in receiving yards. Lance finished the game with two receptions for 87 yards and a touchdown. Jack Bly also hauled in a receiving touchdown and finished with 50 yards receiving on two receptions.

Quarterback Brevin Runia totaled 103 yards passing on six completions with a pair of touchdowns while Chidi Nwakama paved the way on the ground with 68 yards on two carries. Demario Gaines added 48 yards on 11 carries and two touchdowns. Jacob Hughes also found the end zone for the Tigers on a 25-yard run.

Marshall (2-0) will face Fairmont at home on Friday at 7 p.m.

Marshall 7 14 14 0 — 35

St. Peter 0 0 0 0 — 0

Dawson-Boyd 41, YME 8

GRANITE FALLS — Dawson-Boyd continued its impressive start to the season on Friday with a 41-8 win over the Sting.

DB had three players record over 100 yards rushing with Jordan Hastad leading the way for the Blackjacks with 135 yards and four touchdowns. Holt Larson and Micah Olson added 115 and 122 yards respectively and each added a touchdown.

Olson dropped back to pass seven times in the contest and completed four of his attempts for 24 yards. Codie Johnson and Levi Olson each recorded a reception.

YME stats were unavailable at press time.

Dawson-Boyd (2-0) will return home on Friday to take on Lakeview at 7 p.m. while the Sting (0-2) will travel to Minneota to take on the Vikings at 7 p.m.

DB 21 0 14 6 — 41

YME 0 0 0 8 — 8

RRC 34, WWG 14

WESTBROOK — The Falcons earned their first win of the season on Friday after defeating the Chargers 34-14 on the road.

WWG’s Brady Ross finished the game with 220 yards through the air on 25 completions to go along with one touchdown and an interception. Ethan Mischke hauled in a staggering 14 receptions for 127 yards receiving and a touchdown to lead the way for the Chargers. Nathan Kuehl added three receptions for 47 yards while Gabe Krick finished with 35 yards on four receptions.

RRC stats were unavailable at press time.

WWG (1-1) and RRC (1-1) will both return to the field on Friday as the Chargers take on Hills-Beaver Creek in Hills at 7 p.m., while the Falcons travel to Hector to face Buffalo Lake Hector-Stewart at 7 p.m.

Thursday

Section 3A

cross country

LUVERNE — Multiple area cross country teams wrapped up their seasons on Thursday at the Section 3A meet in Luverne.

On the boys side, Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd took first with a team score of 24, followed by Mountain Lake Area/RRC/Comfrey in second (129) and Canby/Minneota in fourth (134). MCC/Fulda took 11th (322) while Russell-Tyler-Ruthton took 16th (441) and Tracy-Milroy-Balaton took 17th (454). Lakeview, YME and Wabasso recorded incomplete team scores.

For LQPV/DB, Zeke Sather led the way with a second-place time of 16:53.81, followed by Darius Fenske in third (17:10.57) and Kaiden Allpress in fourth (17:46.23). Hunter Martinson took sixth (17:50.80), Payton Sterud took ninth (17:54.38), Evan Hegland took 14th (18:06.47) and Caleb Johnson took 21st (18:22.76) to round out their times.

For MLA/RRC/Comfrey, Sam Pidde led the way with a 10th-place time of 17:55.88 while Kody Wassman took 13th with a time of 18:06.24 and Zach Klassen took 28th with a time of 18:48.31. Kaleb Eickhoff took 32nd (18:55.74), Caden Swoboda took 49th (19:27.21), Cayden LaPointe took 51st (19:32.08) and Luke Klassen took 65th (20:00.28) to round out their times.

For Canby/Minneota, Blake Stoks led the way with a fifth-place time of 17:46.91 while Kolton Duis took seventh with a time of 17:52.03 and Zach Ourada took 26th with a time of 18:36.16. Blake Giese took 47th (19:25.75), Colton Ruether took 52nd (19:32.97), Tristen Bierschenk took 55th (19:42.83) and Isaac Bach took 68th (20:06.53) to round out their times.

For MCC/Fulda, Isaiah Kathman led the way with a 37th-place time of 19:01.26 while Evan Bumgardner took 60th with a time of 19:51.43 and Carter Benda took 76th with a time of 20:16.92. Caleb Appel took 79th (20:23.32), Silas Stapek took 83rd (20:28.93), John Olsem took 88th (20:55.99) and Colin Christensen took 90th (20:57.41) to round out their times.

For RTR, Hayden Gravely led the way with a 58th-place time of 19:50.42 while Aidan Johnson took 93rd with a time of 21:09.57 and Colton Appel took 104th with a time of 21:45.76. Logan Roelofs took 107th (21:55.42), Gavin Schreurs took 116th (22:24.77) and Emmett Petersen took 131st (24:36.82) to round out their times.

For TMB, Tyler Arnold led the way with a 72nd-place time of 20:10.43 while Gabe Struchen took 80th with a time of 20:23.95 and Cade Swenhaugen took 109th with a time of 22:00.10. Gage Struchen took 113th (22:11.12) and Jayden Torgeson took 118th (22:38.98) to round out their times.

For Lakeview, Ethan Schwankl led the way with an 18th-place time of 18:17.17 while Cole Arends took 64th with a time of 20:00.27, Cole Remiger took 110th (22:00.55) and Selby Anderson took 128th (23:42.08) to round out their times.

For YME, Tyler Syring led the way with a 71st-place time of 20:09.82 while Ean Clarke took 111th with a time of 22:04.80, Luis Guzman took 133rd with a time of 25:40.41 and Derrik Lien took 134th with a time of 25:43.14 to round out their times.

For Wabasso, Adryen Tietz led the way with a 77th-place time of 20:17.20 while Nicholas Irlbeck took 85th with a time of 20:38.38, Aidan Kampsen took 103rd with a time of 21:43.39 and Jacob Doyle took 129th with a time of 24:03.56 to round out their times.

On the girls side, MCC/Fulda took second with a team score of 49, followed by Canby/Minneota in third (112), Wabasso in 10th (237), MLA/RRC/Comfrey in 11th (251), LQPV/DB in 12th (274), TMB in 13th (327), RTR in 15th (479) and YME in 17th (532). Lakeview recorded an incomplete team score.

For MCC/Fulda, Ashley Overgaauw led the way with a first-place time of 18:20.57, followed by Amanda Overgaauw in second (18:20.75) and Morgan Gehl in third (18:44.40). Josie Harms took 22nd (21:37.29), Victoria Pierson took 24th (21:41.29), Brylei Schreier took 26th (21:43.43) and Megan Bakke took 30th (21:56.15) to round out their times.

For Canby/Minneota, Grace Drietz led the way with a fourth-place time of 18:53.96 while Braelyn Merritt took seventh with a time of 20:17.51 and Claire Stoks took 14th with a time of 20:48.71. McKenzie Ruether took 20th with a time of 21:19.25 while Natalie Stoks took 77th with a time of 23:53.45, Hannah Fadness took 83rd with a time of 24:03.18 and Lillie Wollum took 95th with a time of 24:36.68 to round out their times.

For Wabasso, Sarah Franta led the way with a 32nd-place time of 22:03.47, followed by Halle Huhnerkoch in 33rd with a time of 22:03.66 and Natasha Doubler in 55th with a time of 23:15.17. Madeline Hanna took 74th with a time of 23:48.25 while Addison Jensen took 76th (23:52.13), Allison Parker took 90th (24:19.57) and Jocelyn Jenniges took 105th (25:33.29) to round out their times.

For MLA/RRC/Comfrey, Anika Fast led the way with a 42nd-place time of 22:22.12 while Riley Schroeder took 48th with a time of 22:33.46 and Kate Janzen took 63rd with a time of 23:28.92. Lydia Rete took 65th (23:32.10), Jacey Klassen took 66th (23:35.24), Annika Brinkman took 82nd (24:01.45) and Sara Quiring took 85th (24:05.03) to round out their times.

For LQPV/DB, Taylor Shelstad led the way with a 43rd-place time of 22:23.15 while Anika Fernholz took 53rd with a time of 22:54.44 and Alex Stitt took 64th with a time of 23:29.68. Josie Shurb took 69th (23:39.03), Mya Conroy took 81st (24:00.36), Kendall Johnson took 91st (24:20.30) and Rachael Lund took 94th (24:36.28) to round out their times.

For TMB, Jordan Munson led the way with a 35th-place time of 22:07.66 while Marin Knott took 59th with a time of 23:23.53 and Madison Timmerman took 84th with a time of 24:04.08. Annaka Hook took 86th (24:07.45), Mallorie Hicks took 102nd (25:13.63), Lauren Verlinde took 106th (25:45.17) and Caitlyn Devereaux took 118th (28:36.70) to round out their times.

For RTR, Autumn LeBrune led the way with a 79th-place time of 23:57.58 while Faith Thomsen took 108th (25:57.25), Clara Pagel took 114th (27:17.20), Tatum Hess took 115th (27:44.66) and Kate Cowell took 121st (28:45.33) to round out their times.

For YME, Sanjana Pullan led the way with a 113th-place time of 27:12.09 while Anjali Pullan took 116th (27:57.56), Brylea Ruff-Mulligan took 122nd (29:04.08), Izabella Anderson took 125th (29:33.59) and Violet Anderson took 126th (31:11.74) to round out their times.

For Lakeview, Sadie Vlaminck led the way with a 28th-place time of 21:49.45 while Faith Louwagie took 110th (26:16.66), Savannah Louwagie took 111th (26:57.54) and Lucee Olson took 124th (29:21.89) to round out their times.

Football

Wabasso 48, MVL 6

NEW ULM — The Wabasso football team defeated Minnesota Valley Lutheran 48-6 on Thursday.

Nick Marotzke led the way for Wabasso with 122 rushing yards on 15 carries and four touchdowns while Hunter Taylor added 38 yards and a pair of scores. Carter Benz completed nine of his 14 pass attempts for 127 yards while Will Carlson led in receiving with 69 yards on three catches.

Defensively, Marotzke led Wabasso with 7.5 total tackles while Taylor added 5.5 tackles.

Wabasso (2-0) will face MCC next Friday at 7 p.m.

Newsletter

Today's breaking news and more in your inbox

I'm interested in (please check all that apply)
   

Starting at $4.75/week.

Subscribe Today