×

PREP SPORTS ROUNDUP: Strong second half fuels comeback win for Marshall

MANKATO — The Marshall girls basketball team overcame an 11-point halftime deficit with a huge second half to earn a 67-54 victory over Mankato West on Saturday. Trailing 26-15 at the break, the Tigers outscored the Scarlets 52-28 in the second frame to come away with the win.

Jordyn Hilgemann led the way for the Tigers with 31 points while Abby Wendorff added 16 and Emily Meier and Lenei Estrada each had six. Meier led in rebounds with nine and in assists with two while Natalee Sample led in steals with five.

Marshall will face Luverne on Tuesday at 6 p.m.

Marshall 67, Mankato West 54

Marshall 15 52 — 67

Mankato West 26 28 — 54

Scoring: Marshall (Hilgemann 8-15, 14-16 31; Wendorff 5-8, 4-4 16; Estrada 1-4, 3-4 6; Meier 1-8, 4-8 6; Naughton 2-3, 0-0 4; Sample 1-3, 0-2 2; Andries 1-2, 0-0 2).

Rebounds: Marshall 19 (Meier 9; Wendorff 3; Sample, Estrada 2).

Assists: Marshall 7 (Meier 2; Naughton, Estrada, Hilgemann, Wendorff, Andries 1).

Steals: Marshall 15 (Sample 5; Estrada, Wendorff 3; Naughton 2; Meier, Andries 1).

Blocks: Marshall none.

Luverne 62, WWG 21

WESTBROOK — The Westbrook-Walnut Grove girls basketball team fell to Luverne 62-21 on Saturday.

Camryn Bunting led the way for the Chargers with eight points while Bethany Byers and Alli VandeKieft each added three. Kelsey DeSmith led in rebounds with eight while VandeKieft, DeSmith and Bunting led in assists with one each.

WWG will face Mountain Lake Area/Comfrey on Thursday at 7:15 p.m.

Luverne 62, WWG 21

WWG 12 9 — 21

Luverne 42 20 — 62

Scoring: WWG (Bunting 3-9, 2-3 8; Byers 1-7, 1-2 3; VandeKieft 1-9, 1-2 3; DeSmith 0-4, 2-4 2; Berglund 1-3, 0-0 2; Herding 0-0, 1-2 1; Steen 0-4, 1-2 1; Wiggins 0-1, 1-4 1).

Rebounds: WWG 22 (DeSmith 8; Bunting 4; VandeKieft 3).

Assists: WWG 3 (VandeKieft, DeSmith, Bunting 1).

Steals: WWG 10 (Bunting 4; DeSmith 3; VandeKieft 2; Herding 1).

Blocks: WWG none.

Lakeview 54, ACGC 30

MINNEAPOLIS — The Lakeview girls basketball team defeated Atwater-Cosmos-Grove City 54-30 on Saturday at Target Center.

Aubrey Kaczmarek led the way for the Lakers with 11 points while Savanna Louwagie, Kaitlynn Bot and Shelby Gravley each added 10. Gravley led in rebounds with 13 while Kiana Imes led in assists with four.

Lakeview will face MACCRAY on Tuesday at 7:15 p.m.

Lakeview 54, ACGC 30

Lakeview 28 26 — 54

ACGC 11 19 — 30

Scoring: Lakeview (Kaczmarek 4-14, 3-5 11; Louwagie 4-16, 0-0 10; Bot 3-8, 4-6 10; Gravley 5-14, 0-0 10; Timm 2-8, 0-0 4; Hubbard 1-3, 0-0 3; Imes 1-5, 0-0 2; Viaene 1-5, 0-1 2; Grunewald 1-1, 0-0 2).

Rebounds: Lakeview 41 (Gravley 13; Bot 10; Timm, Kaczmarek 4).

Assists: Lakeview 14 (Imes 4; Louwagie 3; Timm, Hubbard 2).

Steals: Lakeview 11 (Imes, Timm 3; Kaczmarek 2).

Blocks: Lakeview 1 (Kaczmarek).

Boys basketball

WWG 68, Luverne 65

WESTBROOK — The Westbrook-Walnut Grove boys basketball team defeated Luverne 68-65 on Saturday.

Hunter Lien led the way for the Chargers with 28 points while Cole VanDeWiele added 17 and Ethan Mischke had 13. Nathan Kuehl led in rebounds with 11 while Austin Parker led in assists with four.

WWG will face Southwest Minnesota Christian on Tuesday at 7:15 p.m.

WWG 68, Luverne 65

Luverne 31 34 — 65

WWG 34 34 — 68

Scoring: WWG (Lien 28; VanDeWiele 17; Mischke 13; Kuehl 8; Pilaczynski 2).

Rebounds: WWG 36 (Kuehl 11; Lien 10).

Assists: WWG 13 (Parker 4).

Steals: WWG 8 (Mischke 4).

Blocks: WWG 5 (Mischke 3).

Wrestling

Milbank (S.D.) Duals

MILBANK, S.D. — The Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley/Montevideo United and Minneota wrestling teams competed in the Milbank (S.D.) dual tournament on Saturday. United went 3-1, defeating Lennox (S.D.) 63-13, Milbank (S.D.) 55-21 and Sioux Falls Washington (S.D.) 41-29 and fell to Harrisburg (S.D.) 43-22 while Minneota also went 3-1, with the Vikings defeating Lennox 65-15, Milbank 54-19 and Sioux Falls Washington 58-18 and falling to Harrisburg 44-22.

United

Against Harrisburg, Zander Clausen won by major decision while Dain Mortenson and Trey Teichert won by a pin and Layton Wittnebel and Ross Kwilinski won by decision to lead the way for United.

Against Lennox, Daniel Gunlogson and Clausen won by forfeit while Tyler Schickedanz, Kadin Huntley, Holt Larson, Layton Wittnebel, Eli Lowry, Landon Olson, Kwilinski and Teichert all won by a pin and Avery Wittnebel won by decision to lead the way for United.

Against Milbank, Gunlogson won by major decision while Clausen, Layton Wittnebel and Ethen Montantes won by a pin, Schickedanz, Landen Knoshal, Larson, Kwilinski and Teichert won by forfeit and Avery Wittnebel won by decision to lead the way for United.

Against Sioux Falls Washington, Gunlogson, Knoshal, Huntley, Layton Wittnebel and Kwilinski won by a pin while Clausen won by technical fall and Mortenson and Teichert won by decision to lead the way for United.

United will compete next on Thursday in Marshall at 5 p.m.

Minneota

Against Lennox, Troy Vankeulen and Peyton Gillund won by forfeit while Eric Carrasco, Kade Lozinski, Blake Reiss, Branden Johnson, Cole Sanow, Hudson Scholten, Jackson Esping and Jayden Gamrak won by a pin and Jonah Gruenes won by technical fall to lead the way for Minneota.

Against Harrisburg, Carrasco won by major decision while Zack Fier and Reiss won by decision, Lozinski won by a pin and Gruenes won by injury default to lead the way for Minneota.

Against Milbank, Vankeulen won by major decision while Ezequiel Munzon, Alex Depestel, Esping and Gamrak won by forfeit, Fier won by decision, Gruenes won by technical fall and Lozinski, Reiss and Sanow won by a pin to lead the way for Minneota.

Against Sioux Falls Washington, Gillund, Vankeulen, Carrasco, Truman Wambeke, Lozinksi, Gruenes, Esping and Gamrak won by a pin while Fier won by major decision and Reiss won by forfeit to lead the way for Minneota.

Minneota will compete on Tuesday at Redwood Falls at 5 p.m.

Tom Keating Invite

FOLEY — The Canby wrestling team competed at the Tom Keating Invite on Saturday.

Josh Steffen (195 weight class) took first place by decision while Lane Fink (113 weight class), Kalib Greenman (170 weight class) and Denver Noyes (285 weight class) all took third by decision, Hunter Cleveland (160 weight class) took sixth by a pin and Brayden Gravdal (132 weight class) took seventh by a pin to lead the way for Canby.

Canby will compete on Friday at Osakis at 4 p.m.

Friday

Girls basketball

Canby 36,

MACCRAY 32

CLARA CITY — The Canby girls basketball team defeated MACCRAY 36-32 on Friday.

Hannah Jelen led the way for the Lancers with 19 points while Aidyn Bruns added seven and Charlotte Wright had four. Maya Wente led in rebounds with 16 while Mckenzie Ruether and Jayla Hulzebos led in assists with two each.

Canby will face Renville County West on Tuesday at 7:15 p.m.

Canby 36, MACCRAY 32

Canby 21 15 — 36

MACCRAY 16 16 — 32

Scoring: Canby (Jelen 7-12, 5-8 19; Bruns 3-7, 1-1 7; Wright 2-5, 0-0 4; Ruether 0-5, 2-9 2; Johnson 1-3, 0-1 2; Wente 1-5, 0-0 2).

Rebounds: Canby 33 (Wente 16; Bruns 8).

Assists: Canby 6 (Ruether, Hulzebos 2; Jelen, Johnson 1).

Steals: Canby 8 (Jelen, Johnson, Bruns 2; Wente, Noyes 1).

Blocks: Canby 1 (Wente).

SWC 75, RRC 64

LAMBERTON — The Red Rock Central girls basketball team fell to Southwest Minnesota Christian 75-64 on Friday.

Karli Arkell led the way for RRC with 23 points while Lily Stavnes added 12 and Hannah Evans had 11. Arkell led in rebounds with nine while Nicole Schroepfer led in assists with seven.

RRC will face Mountain Lake Area/Comfrey on Tuesday at 7:15 p.m.

SWC 75, RRC 64

SWC 33 42 — 75

RRC 31 33 — 64

Scoring: RRC (Arkell 23; Stavnes 12; Evans 11).

Rebounds: RRC 35 (Arkell 9; Schroepfer, Evans 6).

Assists: RRC 18 (Schroepfer 7).

Boys basketball

MCC 48, Canby 39

CANBY — The Murray County Central boys basketball team defeated Canby 48-39 on Friday.

Blake Schmitz led the way for the Rebels with 15 points while Tyler Winter added 13 and Chant Mitchell had eight. Kyler Deacon led in rebounds with seven while Justin Clarke, Schmitz and Chant Mitchell led in steals with three each.

Will Varcoe led the way for the Lancers with 19 points while Zach Waldrum added 11 and Tyler Sayre had four. Varcoe led in rebounds with eight while Ty Stoks led in assists with three.

MCC will face Pipestone Area today at 7:15 p.m. while Canby will face MACCRAY today at 7:15 p.m.

MCC 48, Canby 39

MCC 30 18 — 48

Canby 16 23 — 39

Scoring: MCC (Schmitz 7-13, 1-2 15; T. Winter 4-7, 5-6 13; Chant Mitchell 3-8, 2-4 8; Clarke 2-4, 0-0 6; Ahlers 2-7, 0-0 4; Ackerman 1-3, 0-0 2); Canby (Varcoe 9-13, 0-0 19; Waldrum 4-10, 0-0 11; Sayre 2-9, 0-0 4; Stoks 1-7, 0-1 2; Hiedeman 1-2, 0-0 2; Weber 0-2, 1-2 1).

Rebounds: MCC 38 (Deacon 7; T. Winter, Ahlers, Schmitz 6); Canby 27 (Varcoe 8; Stoks 4).

Assists: MCC 11 (Deacon 4; Schmitz 3; Clarke 2; D. Johnson, Chant Mitchell 1); Canby 6 (Stoks 3; Sayre 2; Viessman 1).

Steals: MCC 13 (Clarke, Schmitz, Chant Mitchell 3; T. Winter 2; Deacon, D. Johnson 1); Canby 11 (Sayre 4; Stoks 3; Waldrum, Weber, Prokop, Hiedeman 1).

Blocks: MCC 6 (Schmitz 5; T. Winter 1); Canby 2 (Prokop, Bruns 1).

COMMENTS