×

PREP CROSS COUNTRY: Area teams compete at Marshall Invitational

Photos by Sam Thiel Above: Marshall’s Keagen Anderson competes in the Marshall Invite on Monday at Independence Park. Below: Marshall’s Allyson Sample heads towards the finish line during the Marshall Invite on Monday at Independence Park.

Editor’s note: The ninth-place finisher in the girls race was accidentally misidentified and affects the overall team scoring. At press time, the athlete was not identified and the team scoring was what is listed below.

MARSHALL — The Marshall boys and girls cross country teams had a small window in between the rain and storms, but were able to compete in its only home invite of the season on Monday afternoon at Independence Park. On the girls side, Marshall took home the top spot with a team score of 45, followed by Canby/Minneota in second at 56 and Murray County Central/Fulda in third at 64 points. Tracy-Milroy-Balaton took eighth (213) and Russell-Tyler-Ruthton took ninth (226) while Lakeview and Yellow Medicine East recorded incomplete team scores. On the boys side, Marshall tied with Canby/Minneota with a team score of 73 points, but Marshall took second with an average time of 18:07 while Canby/Minneota took third with an average time of 18:15.9. MCC/Fulda took seventh (168) while Lakeview, RTR, TMB and YME recorded incomplete team scores.

Girls

For Marshall, Bellamy Sukalski took fifth with a time of 19:30.8 while Allyson Sample took sixth with a time of 19:57.2, Miracle Tucker took 10th with a time of 20:29.6 and Taleigha Bigler took 11th with a time of 20:49. Katelyn Leibfried took 13th with a time of 20:55.9 while Brooklyn Mauch took 18th with a time of 21:48.7 and Avery Schneekloth took 19th with a time of 21:49.1 to round out their times.

Marshall girls coach Marie Sample said they were fortunate to be able to get the meet in with the rough weather approaching and felt they competed well as a group.

“First of all, we’re super grateful we got to get a race in because it was looking pretty bleak on Sunday and this morning [Monday]. The girls were wondering what we were going to do and we had to change our schedule a little bit and didn’t get much of a warm-up but they went out and competed well against some really good competition; there are some Class A girls who are ranked in the state and ran very well and really gave our girls some people to chase so it was nice to be able to race them,” coach Sample said. “As far as the team’s performance I thought everybody ran really well and I’m super happy with their effort and I think they were excited to run in front of their home crowd and it really showed in their running.”

For Canby/Minneota, Grace Drietz took second with a time of 19:02.7 while Braelyn Merritt took seventh with a time of 20:09.1, Claire Stoks took eighth with a time of 20:17.9. Lillie Wollum took 30th with a time of 23:50.3 while Hannah Vlaminck took 31st with a time of 24:02.2 and Nohemi Diaz took 33rd with a time of 24:11.1 to round out their times.

For MCC/Fulda, Amanda Overgaauw took first with a time of 17:49.9 while Ashley Overgaauw took fourth with a time of 19:11.9, Brylei Schreier took 15th with a time of 21:05.1 and Ella Stapek took 21st with a time of 22:23.6. Quinti Parra Mendez took 23rd with a time of 22:37.6 while Lindsey Hause took 27th with a time of 23:30.6 and Megan Bakke took 28th with a time of 23:44.8 to round out their times.

For TMB, Annaka Hook took 26th with a time of 23:29.1 while Marin Knott took 36th with a time of 24:31.6, Madison Timmerman took 43rd with a time of 25:27.3 and Mallorie Hicks took 51st with a time of 26:43.8. Mandie Pond took 57th with a time of 27:40.4 while Tabitha Munson took 61st with a time of 29:37.9 to round out their times.

For RTR, Autumn LeBrune took 32nd with a time of 24:05 while Summer LeBrune took 45th with a time of 25:51.4, Clara Pagel took 47th with a time of 25:56 and Faith Thomsen took 49th with a time of 26:20.4. Kate Cowell took 53rd with a time of 27:12.6 while Sara Dwire took 59th with a time of 27:55.3 and Halle Gravley took 60th with a time of 28:26.4 to round out their times.

For Lakeview, Faith Louwagie took 67th with a time of 26:44.1 while Savanna Louwagie took 68th with a time of 26:58.6.

For YME, Sanjana Pullan took 39th with a time of 24:14.9 while Anjeli Pullan took 40th with a time of 24:20.9, Bella Anderson took 85th with a time of 29:01.7 and Violet Anderson took 86th with a time of 29:28.2 to round out their times.

Boys

For Marshall, Sam Deutz took seventh with a time of 17:37.5 while Hudson Dieken took 11th with a time of 17:57.6, Ethan Bly took 15th with a time of 18:08.4 and Josh Leibfried took 19th with a time of 18:21.9. Keagen Anderson took 21st with a time of 18:29.9 while Kohen Holcomb took 22nd with a time of 18:49.5 and Daniel Olin took 23rd with a time of 18:52.8 to round out their times.

Marshall boys coach Brian Leibfried said he was pleased with their ability to get a quick start and finish strong during the meet.

“I thought we got out into good positions from the beginning, having them come through the mile where they were, and I just thought it was a smart race by most of our kids,” coach Leibfried said. “Obviously a couple of them are going to learn from this meet about the pacing but I felt we really closed again the last mile and that’s something we’ve been talking about and that was good to see out here.”

For Canby/Minneota, Kolton Duis took second with a time of 17:26.8 while Zach Ourada took third with a time of 17:27.4, Blake Stoks took 14th with a time of 18:07.1 and Blake Giese took 25th with a time of 18:58.8. Tristan Bierschenk took 29th with a time of 19:19.2 while Colton Ruether took 33rd with a time of 19:39.6 and Michael Tol took 34th with a time of 19:45.3 to round out their times.

For MCC/Fulda, Evan Bumgardner took 17th with a time of 18:11.1 while Tanner Graphenteen took 35th with a time of 19:53.4, Caleb Appel took 36th with a time of 19:54.5 and Caleb Ethridge took 38th with a time of 20:03.3. Rylan Engelkes took 42nd with a time of 20:46.9 while Ryan Risacher took 48th with a time of 22:56.9 and Wyatt Biren took 49th with a time of 22:58.7 to round out their times.

For Lakeview, Ethan Schwankl took 18th with a time of 18:15.6 while Cole Remiger took 56th with a time of 20:57.1 and Cole Arends took 66th with a time of 21:58.4 to round out their times.

For RTR, Aidan Johnson took 39th with a time of 19:44.2 while Logan Roelofs took 55th with a time of 20:54.8, Isaac Norgaard took 74th with a time of 23:18.1 and Emmett Petersen took 76th with a time of 25:42.8 to round out their times.

For TMB, Ryder Anderson took 61st with a time of 21:29.6, Carter Sweetman took 63rd with a time of 21:43.1, Cade Swenhaugen took 64th with a time of 21:47.8. Gage Struchen took 69th with a time of 22:05.4 to round out their times.

For YME, Ean Clarke was the lone competitor, placing 65th with a time of 21:56.5.

Newsletter

Today's breaking news and more in your inbox

Today's breaking news and more in your inbox
Are you a paying subscriber to the newspaper? *
   

Starting at $4.38/week.

Subscribe Today