×

PREP SPORTS ROUNDUP: Marshall takes second at Big South individual tournament

WORTHINGTON — The Marshall wrestling team earned a second-place finish at the Big South individual tournament on Saturday.

Spencer Wambeke took first place by decision while Grant Louwagie and Hsa Khee Lar took second by decision. Dylan Louwagie (decision) while Hsa Law Eh (major decision), Noah Jensen (pin, 3:22) and Tate Condezo (pin, 4:50) all took third. Brett Regnier and Connor Roth took fourth by decision while Ethan Van Hauwaert (1:56) and Jackson Vierstraete (0:44) took fifth with a pin to lead the way for Marshall.

Marshall will face JCC on Friday at 5 p.m.

Wabasso/RRC Invite

Minneota

WABASSO — The Minneota wrestling team went 1-2 at the Wabasso/Red Rock Central Invite on Saturday, falling to Atwater-Cosmos-Grove City 51-17 and Zumbrota-Mazeppa 48-15 and defeating Mankato East 42-30.

Against ACGC, Eric Carrasco and Kade Lozinski won by decision while Jonah Gruenes won by technical fall and Blake Reiss won by forfeit to lead the way for Minneota.

Against Zumbrota-Mazeppa, Carrasco won by decision while Reiss and Jayden Gamrak won by a pin to lead the way for Minneota.

Against Mankato East, Troy Vankeulen won by a pin while Ezequiel Munzon, Zack Fier, Reiss and Hudson Scholten all won by forfeit, Carrasco won by technical fall, Lozinski won by major decision and Gruenes won by decision to lead the way for Minneota.

Minneota will compete on Tuesday at Adrian at 5 p.m.

Wabasso/RRC

WABASSO — The Wabasso/Red Rock Central wrestling team defeated Adrian Area 36-34 on Saturday in their home invite.

Adryen Tietz, Tyler Bliss, Lance Wagner and Cory Anderson won by a pin while Preston Remiger won by forfeit and Chase Irlbeck and Hayden Determan won by decision to lead the way for Wabasso/RRC.

Wabasso/RRC’s other competitions were not available at press time.

Wabasso/RRC will compete on Tuesday against Quad County at 6 p.m.

Boys basketball

Mankato East 64, Marshall 57

MANKATO — The No. 5 Marshall boys basketball team dropped its first game of the season on Saturday, falling to Mankato East 64-57.

Yahya Black and Matt Hmielewski led the way for the Tigers with 13 points each while Noah Puetz added 10 and Trey Steinbach had nine. Black led in rebounds with eight and in assists with three.

Marshall will face JCC on Tuesday at 7:15 p.m.

Mankato East 64, Marshall 57

Marshall 24 33 — 57

Mankato East 30 34 — 64

Scoring: Marshall (Black 6-8, 1-2 13; Hmielewski 4-9, 2-2 13; Puetz 5-11, 0-0 10; Steinbach 4-5, 1-3 9; Douglas 3-6, 0-0 8; Baker 2-8, 0-0 4).

Rebounds: Marshall 24 (Black 8; Puetz 7; Douglas 4).

Assists: Marshall 9 (Black 3; Puetz, Pochardt, Steinbach 2).

Steals: Marshall 3 (Puetz 2; Baker 1).

Blocks: Marshall 1 (Black).

SWC 88, DB 75

EDGERTON — The Dawson-Boyd boys basketball team fell to Southwest Minnesota Christian 88-75 on Saturday.

Zach Durfee led the way for Dawson-Boyd with 24 points while Jordan Hastad added 14, Micah Olson had 11 and Romell Horton had 10. Durfee led in rebounds with eight while Durfee, Horton, Olson and Zeke Sather led in assists with two each.

Dawson-Boyd will face Hancock on Tuesday at 7:15 p.m.

SWC 88, DB 75

DB 42 33 — 75

SWC 48 40 — 88

Scoring: DB (Durfee 10-14, 1-1 24; Hastad 6-9, 2-5 14; Olson 4-7, 1-2 11; Horton 4-10, 1-2 10; Liebl 3-6, 2-2 8; Stulz 1-1, 0-0 3; Sather 1-2, 1-1 3; Kvaal 1-2, 0-0 2).

Rebounds: DB 17 (Durfee 8; Olson, Liebl 3).

Assists: DB 9 (Durfee, Horton, Olson, Sather 2; Hastad 1).

Steals: DB 10 (Durfee, Olson 3; Horton, Kvaal 2).

Blocks: DB 3 (Durfee 2; Horton 1).

Girls basketball

Goodhue 64,

Minneota 44

KASSON — The No. 1 Minneota girls basketball team dropped its first game of the season on Saturday, falling 64-44 to Goodhue in a rematch of last year’s Class A championship game.

Natalee Rolbiecki led the way for the Vikings with 14 points while Abby Hennen added 11 and Jeren Rost and McKenzie Tolk each had six. Jeren Rost led in rebounds with eight while Abby Hennen led in assists with four.

Minneota will face Ortonville today at 7:15 p.m.

Goodhue 64, Minneota 44

Goodhue 32 32 — 64

Minneota 24 20 — 44

Scoring: Minneota (Rolbiecki 6-9, 2-4 14; A. Hennen 4-6, 2-2 11; J. Rost 2-7, 2-3 6; Tolk 3-3, 0-1 6; A. Rost 1-4, 1-2 3; Stassen 1-4, 0-2 2; Yost 1-4, 0-0 2).

Rebounds: Minneota 22 (J. Rost 8; A. Rost 5; A. Hennen 4).

Assists: Minneota 9 (A. Hennen 4; Stassen 2; A. Rost, J. Rost, Tolk 1).

Steals: Minneota 5 (Rolbiecki 2; Stassen, Tolk, Yost 1).

Blocks: Minneota 1 (A. Hennen).

Lakeview 56,

Maple River 52 (OT)

COTTONWOOD — The Lakeview girls basketball team defeated Maple River 56-52 in overtime on Saturday.

Shelby Gravley led the way for the Lakers with 19 points while Aubrey Kaczmarek added 14 and Kiana Imes had 10. Gravley led in rebounds with 11 while Savanna Louwagie led in assists with four.

Lakeview will face CMCS on Tuesday at 7:15 p.m.

Lakeview 56, Maple River 52 (OT)

Maple River 26 24 2 — 52

Lakeview 33 17 6 — 56

Scoring: Lakeview (Gravley 9-17, 1-3 19; Kaczmarek 5-5, 3-5 14; Imes 2-5, 6-8 10; Louwagie 4-12, 1-1 9; Timm 1-4, 0-0 2; Bot 1-4, 0-0 2).

Rebounds: Lakeview 32 (Gravley 11; Kaczmarek, Bot 9).

Assists: Lakeview 15 (Louwagie 4; Imes 3; Bot, Gravley 2).

Steals: Lakeview 4 (Louwagie 3; Bot 1).

Blocks: Lakeview 2 (Bot, Gravley 1).

SWC 82, DB 35

EDGERTON — The Dawson-Boyd girls basketball team fell to Southwest Minnesota Christian 82-35 on Saturday.

Avery Bartunek led the way for Dawson-Boyd with nine points while Amelia Olson added eight and Alexis Breitenstein had six. Avery Bartunek led in rebounds with nine and in assists with four.

Dawson-Boyd will face Canby on Tuesday at 7:15 p.m.

SWC 82, DB 35

DB 16 19 — 35

SWC 46 36 — 82

Scoring: DB (A. Bartunek 4-12, 1-2 9; Olson 3-6, 1-2 8; Breitenstein 3-5, 0-0 6; L. Bartunek 2-3, 0-0 4; Lund 2-4, 0-0 4; Husby 1-4, 0-0 2; Estling 1-3, 0-0 2).

Rebounds: DB 24 (A. Bartunek 9; L. Bartunek 4; Olson 3).

Assists: DB 7 (A. Bartunek 4; Husby, Lund, L. Bartunek 1).

Steals: DB 7 (A. Bartunek 4; Husby, Olson, Breitenstein 1).

Blocks: DB 1 (Wolner).

COMMENTS