×

PREP SPORTS ROUNDUP: Marshall rolls past Hutchinson

HUTCHINSON — A balanced scoring affair helped the Marshall boys basketball team to a 70-38 win over Hutchinson on Thursday night.

Four players scored in double digits for the Tigers. Noah Puetz led Marshall with 18 points, six rebounds and four assists.

Bryce Lance and Josh Baker added 13 points apiece in the win, while Matt Hmielewski finished with 11 points and three assists.

Marshall (15-1) will travel to Redwood Valley on Tuesday.

Marshall 32 38 — 70

Hutchinson 16 22 — 38

MARSHALL: Aufenthie 1-3 0-0 3, Baker 5-8 0-3 13, Black 2-4 0-0 4, Bly 1-1 0-0 2, Douglas 2-3 0-1 4, Hmielewski 4-9 0-0 11, Lance 6-11 1-4 13, Puetz 8-12 1-2 18, Steinbach 1-2 0-0 2. TOTALS: 30-54 2-10 70.

REBOUNDS: Marshall 20 (Puetz 6). ASSISTS: Marshall 16 (Puetz 4). STEALS: Marshall 7 (Baker 2, Lance 1). BLOCKS: Marshall 3. FOULS: Marshall 12. TURNOVERS: Marshall 1.

TMB 86, SESM 81 (OT)

SLEEPY EYE — Tied at halftime and tied at the end of regulation, Thursday night’s contest between Tracy-Milroy-Balaton and Sleepy Eye St. Mary’s needed extra time to determine a winner.

TMB had the advantage, defeating SESM 86-81 in overtime.

Jake Tauer led the way for TMB with 23 points and 12 assists.

Trevor Larson added 21 points for the Panthers, while Tony Nelson finished with 19 points.

TMB (10-3) will host Central Minnesota Christian today.

TMB 38 37 11 — 86

SESM 38 37 6 — 81

TRACY-MILROY-BALATON: Tauer 10-24 1-2 23, Larson 8-17 0-0 21, Wendland 3-5 0-0 6, Swenhaugen 4-4 0-0 11, Nelson 9-15 1-2 19, Gervais 2-4 2-2 6. TOTALS: 36-69 4-6 86.

REBOUNDS: TMB 33 (Gervais 12). ASSISTS: TMB 28 (Tauer 12). STEALS: TMB 6 (Larson 2). BLOCKS: TMB 3 (Nelson 2). FOULS: TMB 17 (Nelson). TURNOVERS: TMB 14.

Lakeview 51, MCC 46

SLAYTON — Lakeview defeated Murray County Central 51-46 on Thursday.

Colby Marczak and Aaron Loe led the way for Lakeview with 14 points and eight rebounds apiece.

Parker Hoffman added 12 points in the win while Billy Errington finished with six points and seven rebounds.

Trevor Ackerman scored 18 points to lead MCC.

Lakeview (10-5) will host Dawson-Boyd today while MCC (3-12) will travel to Hills-Beaver Creek on Saturday.

Lakeview 27 24 — 51

MCC 24 22 — 46

LAKEVIEW: Marczak 4-11 4-4 14, Loe 4-9 6-8 14, Hoffman 4-10 1-2 12, Errington 2-9 2-4 6, Grube 1-3 0-2 3, Larsen 1-5 0-0 2. TOTALS: 16-51 13-20 51.

MURRAY COUNTY CENTRAL: Co. Mitchell 1-2 0-0 3, Ackerman 7-12 0-2 18, Winter 5-9 3-9 13, Schmitz 5-10 0-0 11, Ch. Mitchell 0-1 1-4 1. TOTALS: 18-42 4-16 46.

REBOUNDS:Lakeview 30 (Marczak 8, Loe 8); MCC 31 (Deacon 11). ASSISTS: Lakeview 12 (Loe 5); MCC 8 (Schmitz 5). STEALS: Lakeview 8; MCC 6 (Deacon 2, Tutt 2). BLOCKS: Lakeview 3 (Errington 3); MCC 1 (Winter 1). FOULS: Lakeview 15; MCC 19. TURNOVERS: Lakeview 15; MCC 23.

Girls basketball

Minneota 81, RCW 23

MINNEOTA — Top-ranked Minneota defeated Renville County West 81-23 on Thursday.

Abby Hennen led the way for Minneota with 22 points and six steals.

Natalee Rolbiecki added 17 points and seven rebounds in the win while Abby Rost and McKenna Yost scored nine points apiece.

Minneota (17-1) will travel to Tracy-Milroy-Balaton on Monday.

RCW 15 8 — 23

Minneota 51 30 — 81

MINNEOTA: A. Hennen 9-14 1-1 22, M. Hennen 2-8 1-2 5, Jurrens 3-6 2-4 8, Rolbiecki 5-11 6-10 17, A. Rost 4-6 1-1 9, J. Rost 0-4 4-6 4, Stassen 2-7 1-2 5, Tolk 1-2 0-2 2, Yost 3-5 1-2 9. TOTALS: 29-65 17-30 81.

REBOUNDS: Minneota 37 (Rolbiecki 7, Stassen 7). ASSISTS: Minneota 10 (A. Hennen 3). STEALS: Minneota 21 (A. Hennen 6). BLOCKS: Minneota 0. FOULS: Minneota 15. TURNOVERS: Minneota 12.

TMB 70, DB 35

TRACY — Tracy-Milroy-Balaton defeated Dawson-Boyd 70-35 on Thursday.

Margaret Dolan led a balanced scoring attack for the Panthers with 11 points. Mariah Mayer added nine points in the win while Kiarra Danielson finished with eight points.

Jordan Munson, Brooke Christian and Jadyn Lessman scored seven points apiece for TMB in the win.

Avery Bartunek led the Blackjacks with 19 points.

TMB (10-5) will travel to Central Minnesota Christian todaty while DB (0-13) will host Clinton-Graceville-Beardsley on Monday.

TMB 42 28 — 70

DB 21 14 — 35

TRACY-MILROY-BALATON: Munson 3-3 0-0 7, Langerock 2-5 0-0 5, Wendland 3-4 0-0 6, Christian 3-8 0-2 7, Ka. Danielson 1-3 0-0 2, Lessman 3-12 0-0 7, C. Dolan 1-3 0-0 2, Ki. Danielson 3-8 2-3 8, M. Dolan 5-9 1-6 11, Mayer 4-5 0-0 9, Benson 3-7 0-0 6. TOTALS: 31-72 3-11 70.

DAWSON-BOYD: Lund 1-3 0-2 2, Olson 2-11 0-0 5, Conover 0-1 2-2 2, Estling 1-1 0-0 3, L. Bartunek 2-2 0-0 4, A. Bartunek 8-12 3-4 19. TOTALS: 14-38 5-8 35.

REBOUNDS: TMB 39 (Dolan 10); DB 20 (L. Bartunek 7). ASSISTS: TMB 20; DB 4 (A. Bartunek 3). STEALS: TMB 22 (Wendland 4, Ki. Danielson 4); DB 7 (Olson 3). BLOCKS: TMB 1 (C. Dolan 1); DB 1 (A. Bartunek 1). FOULS: TMB 8; DB 11. TURNOVERS: TMB 20; DB 33.

Lakeview 52, KMS 49

COTTONWOOD — Lakeview defeated Kerkhoven-Murdock-Sunburg 52-49 on Thursday.

Shelby Graley led Lakeview with 22 points and 11 rebounds.

Savanna Louwagie added 16 points and four assists in the win, while Payton Timm finished with nine points.

Lakeview (14-3) will travel to Murray County Central on Monday.

KMS 16 33 — 49

Lakeview 24 28 — 52

LAKEVIEW: Imes 0-6 1-3 1, Louwagie 5-12 4-6 16, Timm 4-9 0-0 9, Hubbard 1-2 0-0 2Bot 1-5 0-1 2, Gravley 10-11 2-2 22. TOTALS: 21-46 7-12 52.

REBOUNDS: Lakeview 24 (Gravley 11). ASSISTS: Lakeview 16 (Imes 5). STEALS: Lakeview 9 (Gravley 3). BLOCKS: Lakeview 4 (Gravley 3). FOULS: Lakeview 16. TURNOVERS: Lakeview 13.

RRC 73, CM 39

MORGAN — Red Rock Central defeated Cedar Mountain 73-39 on Thursday.

Nicole Schroepfer and Karli Arkell led the way for RRC with 18 points apiece.

Lily Stavnes added 16 points and seven steals in the win while Hannah Evans finished with 10 points and nine rebounds.

RRC (8-7) will host Mountain Lake Area/Comfrey today.

RRC 43 30 — 73

CM 15 24 — 39

RED ROCK CENTRAL: Derickson 1, Weis 3, Stavnes 16, Schroepfer 18, Bierl 7, Arkell 18, Evans 10.

REBOUNDS: RRC 33 (Evans 9, Arkell 9). ASSISTS: RRC 12 (Arkell 4). STEALS: RRC 16 (Stavnes 7). BLOCKS: RRC 8 (Arkell 4).

Canby 46, LQPV 43

CANBY — Canby outlasted Lac qui Parle Valley 46-43 on Thursday.

Hannah Jelen led the way for Canby with 14 points.

RyAnn Hansen added nine points and five rebounds in the win, whie McKenzie Ruether scored six points.

Canby (6-9) will travel to Southwest Minnesota Christian on Monday.

LQPV 23 20 — 43

Canby 22 24 — 46

CANBY: Ruether 2-9 1-1 6, Jelen 6-18 1-2 14, Johnson 2-6 0-0 4, Hansen 2-12 5-6 9, Bruns 1-6 2-2 4, Wente 0-3 1-4 1, Noyes 1-1 2-2 4, Wright 2-3 0-0 4. TOTALS: 16-60 12-17 46.

REBOUNDS: Canby 38 (Wente 13). ASSISTS: Canby 9 (Johnson 3). STEALS: Canby 9. BLOCKS: Canby 8 (Wente 5). FOULS: Canby 16. TURNOVERS: Canby 19.

Gymnastics

Worthington 143.525, Marshall 126.075

WORTHINGTON — The Worthington gymnastics team defeated Marshall 143.525-126.075 on Thursday.

Cameen McFarquhar finished fourth in all-around with a total score of 33.850. Her night included a score of 8.400 on the balance beam.

Saphi McFarquhar won the bars event with a score of 9.000. She added a fourth-place score of 8.650 on beam.

Marshall coach Larvita McFarquhar mentioned that Saphi is still working her way back from injury.

“I’m really proud of Saphi and how she’s moving forward through injuries and not giving up,” coach McFarquhar said.

On the vault, Clara Bader registered an 8.475 while Leah Matzner finished at 8.450.

Izzy Colvin added a 5.250 on beam.

Marshall returns to action Monday in New Ulm at 6 p.m.

Wrestling

Fulda/MCC triangular

SLAYTON — The Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove wrestling team earned a trio of wins in their quadrangular meet on Thursday. The Panthers defeated Luverne 73-3, Madelia/Truman 84-0 and Fulda/MCC 82-0.

Against Luverne, Devin Carter, Alexander Schuh, Gabe Krick, Jace Paplow, Trevor Eisfeld, Eathan Martinez and Travis Willhitte all won by forfeit while Jayden Torgeson, Blaine Petersen, Caden Johnson and Sawyer Schwartz won by a pin, Levi Ellingson won by decision and Ayden Horner won by major decision to lead the way for TMB/WWG.

Against Madelia/Truman, Carter, Ellingson, Sawyer Otto, Petersen, Schwartz, Paplow, Eisfeld, Martinez and Willhitte won by forfeit while Schuh, Torgeson, Horner, Johnson and Krick won by a pin to lead the way for TMB/WWG.

Against Fulda/MCC, Carter, Schuh, Petersen, Schwartz, Krick, Paplow, Eisfeld and Martinez all won by a pin while Torgeson, Horner, Ellingson, Otto and Willhitte won by forfeit and Johnson won by major decision to lead the way for TMB/WWG.

TMB/WWG will compete next Thursday against Quad County at 5 p.m.

COMMENTS