×

Marshall cross country places first at Luverne Invite

Photo courtesy of Brian Leibfried Marshall’s Allyson Sample (left) and Taleigha Bigler (right) compete during the Luverne Invite on Friday.

LUVERNE — The Marshall boys and girls cross country team captured another first-place finish on Friday afternoon, earning a sweep at the Luverne Invite.

On the girls side, Marshall took first with a team score of 25 points, followed by Luverne in second (33) and Pipestone Area in third (77). Leading the way for Marshall was Bellamy Sukalski, who won the event with a time of 19:46.60. Allyson Sample took fourth with a time of 20:31.30 while Taleigha Bigler took fifth with a time of 20:37.80 and Miracle Tucker took sixth with a time of 20:50.60. Anna DeGroot took ninth with a time of 21:17.70 while Gracelyn Foster took 12th with a time of 21:33.10 and Cameen McFarquhar took 14th with a time of 22:09.10 to round out their times.

On the boys side, Marshall took first with a team score of 23, followed by Luverne in second (50) and Pipestone Area in third (62). Leading the way for Marshall was Zach Leibfried, who won the event with a time of 17:09.40, followed by Owen Holmberg in second (17:12.40) and Josh Leibfried in fourth (18:24.20). Landon Wherry took seventh with a time of 18:48.60 while Ashton Schnaser took ninth with a time of 19:00.20 and Ethan Bly took 10th with a time of 19:06.20. Sam Deutz took 12th with a time of 19:07.70 while Daniel Olin took 14th with a time of 19:29.30 to round out their times.

Marshall will compete again on Thursday in its home invite at 4:30 p.m. at Independence Park.

Boys soccer

Marshall 2,

Fairmont 0

FAIRMONT — The Marshall boys soccer team earned its second win of the season with a 2-0 victory over Fairmont on Friday night.

Marshall quickly jumped out to an early lead, as Abdulahi Omar found the back of the net on the assist from Ariel Ramon Ramos to make it 1-0. Roughly 10 minutes later, near the midway point of the first half, Omar connected with the net for another goal, this time on the assist from Isaac Correa to put Marshall up 2-0, a lead that would hold the rest of the way.

Marshall (2-0-3) will face Fairmont again on Tuesday at home at 6:45 p.m.

Thursday

cross country

Tracy Invite

TRACY — Multiple area cross country teams met in Tracy on Thursday evening to compete in the Tracy Invite. On the boys side, Canby/Minneota took first with a team score of 15, followed by Tracy-Milroy-Balaton and Russell-Tyler-Ruthton in a tie for second at 57 points. TMB won the tiebreaker with a score of 17, while RTR had 19.

Canby/Minneota took six of the first seven placements on the boys side, including the first five. Blake Stoks led the way with a first-place time of 17:34, followed by Kolton Duis in second (18:43), Zach Ourada in third (19:06), Tristen Biershenk in fourth (19:35) and Blake Giese in fifth (19:38). Isaac Bach took seventh with a time of 19:40 to round out their times.

For TMB, Tyler Arnold led the way with an eighth-place time of 20:44 while Nathan Fultz took ninth with a time of 20:46 and Gabe Struchen took 10th with a time of 20:49. Gage Struchen took 14th with a time of 22:39 while Cade Swenhaugen (22:46), Trayton Radke (22:48) and Jayden Torgeson (23:35) took the 16th-18th spots to round out their times.

For RTR, Hayden Gravely led the way with a sixth-place time of 19:40 while Aidan Johnson took 11th with a time of 21:23, Logan Roelofs took 12th with a time of 22:10 and Colton Appel took 13th with a time of 22:11. Isaac Dagel took 15th with a time of 22:40 while Emmett Pedersen took 19th with a time of 25:20 to round out their times.

On the girls side, Canby/Minneota took first with a team score of 18 points while RTR took second with a score of 39. TMB recorded an incomplete team score.

Canby/Minneota took the first four placements on the girls side, led by Grace Drietz’s first-place time of 19:36, followed by Claire Stoks in second (20:44), Braelyn Merritt in third (21:08) and McKenzie Ruether in fourth (21:18). Rachel Wollum took 11th with a time of 25:40 while Grace Hennen took 13th with a time of 25:59 and Faith Myhre took 14th with a time of 27:26 to round out their times.

For RTR, Abigail Carr led the way with a sixth-place time of 23:51 while Tatum Hess took ninth with a time of 25:07 and Autumn LeBrune took 10th with a time of 25:20. Faith Thompson took 12th with a time of 25:53 while Katelyn Cowell took 15th with a time of 28:25 to round out their times.

For TMB, Jordan Munson led the way with a fifth-place time of 22:11 while Madison Timmerman took seventh with a time of 24:14 and Lauren Verlinde took eighth with a time of 25:06. Caitlyn Devereaux took 16th with a time of 29:31 to round out their times.

Wabasso Invite

WABASSO — The Wabasso boys and girls cross country teams held a home invite on Thursday afternoon at the Sanborn Farmer’s Golf and Health Club.

On the girls side, Wabasso took second place with a team score of 44 while Gibbon-Fairfax-Winthrop took first (26) and Sleepy Eye/Sleepy Eye St. Mary’s/New Ulm Cathedral took third (76). Wabasso had two runners in the Top 10, led by Sarah Franta’s third-place time of 21:04 while Halle Huhnerkoch took fifth with a time of 21:51. No other Wabasso times were available at press time.

On the boys side, Wabasso also took second with a team score of 42 while Sleepy Eye/SESM/NUC took first (24) and GFW took third (64). Wabasso had three runners in the Top 10, led by Adryen Tietz’s fifth-place time of 20:05, while Nicholas Irlbeck took sixth with a time of 20:49 and Joe Liebl took eighth with a time of 20:55. No other Wabasso times were available at press time.

Newsletter

Today's breaking news and more in your inbox

I'm interested in (please check all that apply)
   

Starting at $4.75/week.

Subscribe Today