PREP FOOTBALL: Minneota, Marshall and RTR stay put, Dawson-Boyd moves up in latest prep polls

Minneapolis (AP) — The Associated Press state high school football polls for the week of Oct. 10, first-place votes in parentheses, record and total points as voted upon by a statewide panel of prep sports writers:

Class 6A

School Total Points Prv

1. Lakeville North (5) (6-0) 50 1

2. Blaine (6-0) 44 2

3. Eden Prairie (5-1) 49 3

4. Edina (5-1) 34 7

5. Woodbury (5-1) 29 6

6. St. Michael-Albertville (2-1) 21 8

7. Mounds View (4-2) 15 NR

8. Prior Lake (4-2) 14 9

9. Minnetonka (4-2) 8 4

10. East Ridge (4-2) 7 5

Others receiving votes: Wayzata 5, Rosemount 3, Champlin Park 3, Buffalo 1.

Class 5A

School Total Points Prv

1. Owatonna (5) (6-0) 56 1

2. Elk River (6-0) 54 2

3. St. Thomas Acad. (1) (6-0) 49 3

4. Robbinsdale Cooper (6-0) 43 4

5. Waconia (6-0) 38 5

6. Chanhassen (5-1) 28 7

7. Mahtomedi (5-1) 20 8

8. Sauk Rapids-Rice (5-1) 16 NR

9. Mankato West (5-1) 11 9

10. Bemidji (5-1) 9 10

Others receiving votes: St. Cloud Tech 3, Spring Lake Park 2, Hastings 1.

Class 4A

School Total Points Prv

1. Holy Angels (5) (6-0) 67 1

2. Winona (1) (6-0) 63 2

3. Hutchinson (1) (6-0) 57 3

4. Detroit Lakes (6-0) 46 4

5. SMB-Wolfpack (6-0) 39 5

6. Marshall (6-0) 34 6

7. Dassel-Cokato (6-0) 29 7

8. Hermantown (6-0) 24 8

9. Providence Acad. (6-0) 18 9

10. Cloquet (5-1) 5 10

Others receiving votes: Waseca 2, Willmar 1.

Class 3A

School Total Points Prv

1. Pierz (7) (6-0) 79 1

2. Rochester Lourdes (1) (6-0) 73 2

3. Mora (6-0) 62 5

4. Spectrum (6-0) 49 6

5. New London-Spicer (5-1) 37 T8

6. Breck (5-1) 35 T8

7. Fairmont (5-1) 32 NR

8. Annandale (5-1) 30 10

9. Jordan (5-1) 20 3

10. Albany (5-1) 11 NR

Others receiving votes: Jackson County Central 10, Perham 1, St. Peter 1.

Class 2A

School Total Points Prv

1. Caledonia (6) (6-0) 69 1

2. Minneapolis North (1) (6-0) 63 2

3. Barnesville (6-0) 52 3

(tie) Redwood Valley (6-0) 52 4

5. St. Charles (6-0) 32 6

6. Royalton (6-0) 25 T8

7. Paynesville (5-1) 21 T8

8. Pipestone (5-1) 20 10

(tie) Hawley (5-1) 20 7

10. Chatfield (5-1) 12 NR

(tie) W-E-M (5-1) 12 NR

Others receiving votes: Maple River 4, Osakis 2, Aitkin 1.

Class A

School Total Points Prv

1. Minneota (6) (6-0) 60 1

2. BOLD (6-0) 47 2

3. Blooming Prairie (6-0) 39 3

4. Mahnomen-Waubun (7-0) 35 7

(tie) Ottertail Central (6-0) 35 5

6. United South Central (6-0) 34 6

7. Mayer Lutheran (5-1) 22 T9

8. Goodhue (5-1) 18 T9

10. Dawson-Boyd (5-1) 7 NR

Others receiving votes: Ada-Borup-Norman County West 6, Rushford-Peterson 5, Fertile-Beltrami 2, Murray County Central 1, Polk County West 1.

Class 9-MAN

School Total Points Prv

1. Spring Grove (5) (6-0) 59 1

2. Stephen-Argyle (1) (6-0) 55 2

3. Verndale (6-0) 45 3

(tie) Cromwell (6-0) 45 4

5. Cook County (6-0) 33 6

6. Mountain Lake Area (6-0) 31 7

7. South Ridge (6-0) 19 8

8. Houston (5-1) 16 6

9. NCE/UH (6-0) 15 9

10. RTR (5-1) 8 T10

Others receiving votes: Sleepy Eye St. Mary’s 2, Hills-Beaver Creek 2.

COMMENTS