PREP FOOTBALL: Tigers, Rabbits stay put at second, Vikings fall in latest prep football polls

All three teams stand unbeaten

Minneapolis (AP) — The Associated Press state high school football polls for the week of October 17, first-place votes in parentheses, record and total points as voted upon by a statewide panel of prep sports writers:

Class AAAAAA

School Total Points Prv

1. Eden Prairie (6) (7-0) 60 1

2. Edina (6-1) 51 5

3. Centennial (6-1) 45 4

4. Minnetonka (6-1) 43 2

5. St. Michael-Albertville (6-1) 36 6

6. Roseville (6-1) 28 8

7. Rosemount (5-2) 19 T10

8. Totino-Grace (5-2) 16 3

9. Blaine (4-3) 15 NR

10. Cretin-Derham Hall (5-2) 8 T10

Others receiving votes: Maple Grove 5, Prior Lake 2, Lakeville North 2.

Class AAAAA

School Total Points Prv

1. Chaska (6) (7-0) 78 2

2. Robbinsdale Cooper (2) (7-0) 70 3

3. Northfield (7-0) 64 T5

4. Elk River (6-1) 54 T5

5. Apple Valley (6-1) 47 7

6. Mankato West (6-1) 37 8

7. Mahtomedi (6-1) 26 10

8. Owatonna (6-1) 23 1

9. Brainerd (5-2) 15 NR

10. Andover (5-2) 9 9

Others receiving votes: Rogers 5, Park (Cottage Grove) 5, Chanhassen 4, St. Cloud Tech 3.

Class AAAA

School Total Points Prv

1. Winona (6) (7-0) 86 1

2. Marshall (1) (7-0) 80 2

3. Benilde-St. Margaret’s (2) (7-0) 77 3

4. Rocori (7-0) 57 5

5. Kasson-Mantorville (7-0) 45 T6

6. Cloquet (7-0) 42 T6

7. Holy Angels (6-1) 34 8

8. Zimmerman (7-0) 32 9

9. Hutchinson (6-1) 20 4

10. Delano (6-1) 9 NR

Others receiving votes: SMB-Wolfpack 5, Mound-Westonka 4, South St. Paul 3, Waseca 1.

Class AAA

School Total Points Prv

1. St. Croix Lutheran (7) (7-0) 79 1

2. Pierz (1) (7-0) 71 2

3. Sibley East (7-0) 60 3

4. Spectrum (7-0) 52 4

5. Glencoe-Silver Lake (6-1) 50 6

6. Fairmont (6-1) 43 7

7. Esko (6-1) 34 10

8. Two Harbors (6-1) 13 NR

9. Annandale (5-2) 11 9

10. Jackson County Central (6-1) 6 NR

(tie) Stewartville (5-2) 6 NR

Others receiving votes: Perham 5, Mora 4, Pequot Lakes 4, Dilworth-Glyndon-Felton 2.

Class AA

School Total Points Prv

1. Caledonia (7) (7-0) 70 1

2. Minneapolis North (7-0) 62 3

3. Hawley (7-0) 54 4

4. Triton (6-1) 51 5

5. Redwood Valley (6-1) 38 7

6. Pipestone (6-1) 32 6

7. Barnesville (6-1) 29 2

8. Maple River (6-1) 25 9

9. Pillager (6-1) 11 NR

10. Royalton (6-1) 6 NR

Others receiving votes: Paynesville 5, Minnewaska 1, Warroad 1.

Class A

School Total Points Prv

1. Goodhue (3) (7-0) 64 1

2. Wabasso (2) (7-0) 58 2

3. Braham (7-0) 55 3

4. BOLD (1) (7-0) 46 5

5. Minneota (1) (7-0) 45 4

6. Ottertail Central (7-0) 38 6

7. Ada-Borup (7-0) 29 7

8. Blooming Prairie (6-1) 23 T10

9. Rushford-Peterson (6-1) 13 9

10. Mahnomen (6-1) 11 T10

Others receiving votes: Mayer Lutheran 2, Belgrade-Brooten-Elrosa 1.

Class 9-MAN

School Total Points Prv

1. Spring Grove (5) (7-0) 67 1

2. Cromwell (2) (7-0) 62 2

3. Stephen-Argyle (7-0) 50 3

4. Verndale (7-0) 49 4

5. Cleveland (6-1) 38 8

(tie) Houston (6-1) 38 7

7. Red Rock Central (7-0) 37 6

8. Norman County East (6-1) 18 9

9. Nevis (6-1) 10 10

(tie) North Woods (6-1) 10 NR

Others receiving votes: Cook County 3, Brandon-Evansville 2, Grand Meadow 1.

COMMENTS