Area Swimming: Southwest swim club hosts Beat the Blizzard meet

MARSHALL  – The Southwest Swim Club hosted their annual Beat the Blizzard swim meet on Dec. 10-11 at Southwest Minnesota State University.

The Beat the Blizzard meet was attended by 116 athletes from seven Minnesota and South Dakota swim clubs.  Athletes ranged in ages from 6-18 years old.

SSC had 46 swimmers compete in the meet and swam many personal bests during the 2-day event.

Meet Results

Emma Beavers (11-12 Girls):  *50 free (34.14), 100 Free (1:18.14), *50 Back (44.37) 5th, *50 Breast (44.46) 6th, *100 Breast (1:36.67) 7th, *100 IM (1:30.09) 8th

Mansi Bell (11-12 Girls):  *50 free (32.47) 7th, *100 Free (1:09.43) 7th, *200 Free (2:31.94) 3rd, *100 Back (1:18.98) 4th, 50 Breast (46.42) 7th, *100 Breast (1:38.11) 8th, *100 Fly (1:36.51) 8th, *200 IM (3:00.07) 6th

Nyssa Bentz (13-14 Girls):  100 Free (56.08) 1st, 100 Back (1:09.19) 1st, *200 Breast (2:43.64) 1st, 200 IM (2:27.37) 1st

Ryan Botsford (9-10 Boys):  *50 free (43.71) 3rd, *100 Free (1:39.46) 4th, *200 Free (3:44.07) 1st, 50 Back (51.75) 2nd, *100 Back (1:49.79) 3rd, *50 Breast (59.42) 3rd, *100 IM (2:02.60) 2nd

Hailey Brandt (11-12 Girls):  *50 free (28.14) 1st, 100 Free (1:01.97) 1st, *200 Free (2:14.53) 1st, *50 Breast (37.03) 1st, 50 Fly (31.70) 1st, *100 Fly (1:11.05) 1st, *200 IM (2:33.84) 1st

Reagan Brandt (11-12 Girls):  50 free (35.00), *100 Free (1:19.12), 200 Free (2:59.14) 7th, *50 Breast (47.33), *100 Breast (1:46.26), 50 Fly (41.14), 100 Fly (1:41.34), 200 IM (3:22.66) 8th

Taylor Brandt (8 & Under Girls):  *25 Free (23.21) 5th, 50 free (56.01) 5th, *100 Free (2:11.95) 3rd, *50 Back (58.59) 3rd, *50 Breast (1:18.42) 2nd, *25 Fly (27.36) 2nd, *100 IM (2:05.93) 1st

Alana Condezo (9-10 Girls):  *50 free (37.51) 4th, 100 Free (1:26.62) 3rd, *200 Free (3:15.12) 2nd, *50 Back (43.70) 3rd, *100 Back (1:32.37) 2nd, 50 Fly (53.22) 5th, *100 IM (1:40.96) 3rd, 200 IM (4:01.71) 5th

Elizabeth Coudron (9-10 Girls):  *50 free (46.23) 4th, *200 Free (4:14.13) 6th, *50 Back (54.61) 8th

Kathyrn Coudron (8 & Under Girls):  *25 free (32.85)

Autumn Deutz (9-10 Girls):  *50 free (42.11) 8th, *100 Free (1:45.95) 8th, 50 Back (49.41) 7th, *100 Back (1:44.25) 3rd, *50 Breast (56.79) 5th, *100 Breast (2:02.31) 3rd, 100 IM (1:56.19) 7th

Elsie Deutz (8 & Under Girls):  *25 free (22.71) 4th, 50 Free (52.19) 3rd, *25 Back (24.87) 4th, 50 Back (58.85) 4th, *25 Breast 37.71) 3rd

Samuel Deutz (9-10 Girls):  50 free (49.33) 4th, *50 Back (56.84) 4th, *100 Back (2:15.67) 4th

Austin Dunn (11-12 Boys):  *100 Free (1:11.61) 3rd, *200 Free (2:32.69) 2nd, *50 Back (37.96) 3rd, *100 Back (1:18.87) 1st, *100 Breast (1:47.96) 4th, *50 Fly (37.55) 2nd, 100 Fly (1:25.53) 2nd, *200 IM (2:59.70) 2nd

Noah Dunn (11-12 Boys):  *50 Free (33.02) 1st, *100 Free (1:13.87) 3rd, 200 Free (2:45.01) 2nd, *500 Free (7:18.74) 1st, *100 Back (1:25.08) 2nd, *200 Back (3:04.71) 1st, *200 IM (3:11.59) 3rd

Elizabeth Garvey (8 & Under Girls):  *25 free (40.33), *25 Back (35.54)

Lydia Hurst (13-14 Girls):  *50 free (28.88) 2nd, *100 Free (1:03.98) 3rd, *200 Free (2:20.96) 2nd, *1650 Free (22:54.55),

Rachel Jeong (9-10 Girls):  *100 Free (1:20.37) 2nd, *100 Back (1:32.02Y) 1st, *50 Breast (47.40) 2nd, *50 Fly (38.66) 1st

Tera Johnson (11-12 Girls):  *50 free (34.55), 100 Free (1:25.49), *200 Free (2:58.90) 6th, *100 Back (1:38.46), *50 Breast (43.96) 5th, *100 Breast (1:38.47), 200 Breast (3:31.38) 7th, *100 IM (1:29.72) 7th

Andrea Jones (13-14 Girls):  50 free (1:04.04) 6th

Leah Jones (11-12 Girls):  *50 free (36.70), 50 Back (47.02) 6th, *100 Breast (1:53.01)

Elizabeth Joyce (9-10 Girls:  *100 Free (1:43.78) 7th, *100 Back (1:50.15) 6th, 50 Fly (51.41) 4th

Margaret Joyce (8 & Under Girls):  *25 free (27.53), *100 Free (2:06.40) 2nd, *25 Back (26.71), *50 Breast (1:09.15) 1st

Eryn Kraft (11-12 Girls):  *100 free (1:40.04), *50 Breast (56.75), *200 Breast (4:21.81)

Skyler Labatte (8 & Under Girls):  *25 free (32.63), *25 Back (40.34)

Allan Lane (11-12 Boys):  *50 free (41.84) 8th, *100 Free (1:37.42) 8th, *50 Back (46.89) 7th

Nola Lane (8 & Under Girls):  25 free (27.74), 50 Free (1:07.34) 8th, 25 Back (30.64) 8th, 50 Back (1:02.67) 5th

Alex Larson (9-10 Girls):  50 free (34.65) 2nd, 50 Back (41.02) 2nd, *50 Breast (47.18) 1st, *100 Breast (1:43.54) 1st, *200 Breast (3:32.02) 1st, *50 Fly (39.67) 2nd, 100 IM (1:31.35) 2nd, *200 IM (3:16.77) 2nd

Maddie Larson (11-12 Girls):  *100 free (1:05.44) 2nd, *50 Back (34.15) 1st, 100 Breast (1:21.92) 1st, *200 Breast (2:53.44) 1st, *50 Fly (33.98) 2nd, *100 Fly (1:14.90) 2nd, *100 IM (1:14.53) 1st, *200 IM (2:38.76) 2nd

Paige Milstead (11-12 Girls):  *50 Free (31.36) 5th, *100 free (1:12.21), *1650 Free (23:31.72), *100 Back (1:22.61) 6th, *100 Breast (1:28.75) 4th, *200 Breast (3:04.72) 3rd, *100 Fly (1:22.58) 4th, *100 IM (1:20.60) 4th, *200 IM (2:46.13) 3rd

Alissa Moen (8 & Under Girls):  *25 free (25.27) 6th, *50 Free (55.36) 4th, *25 Back (30.44) 6th, *50 Back (58.33) 2nd, *100 Back (2:12.02) 1st, *25 Breast (39.56) 5th

Landon Moore (8 & Under Girls):  *25 free (35.20) 5th, 25 Back (55.28) 4th

Laney Moore (8 & Under Girls):  *25 free (19.75) 2nd, *50 Free (46.23) 1st, *100 Free (1:38.87) 1st, *25 Back (24.14) 3rd, *50 Back (51.08) 1st, *25 Breast (31.57) 1st

Imogen Moriarty (8 & Under Girls):  *25 free (43.33), *50 Free (1:35.17), *50 Back (1:52.35) 8th

Holland Netzley (11-12 Girls):  *50 Free (29.86Y) 2nd, *100 free (1:06.38) 4th

Yashvi Patel (8 & Under Girls):  *25 free (19.46) 1st, *25 Back (22.60) 1st, *25 Breast (32.28) 2nd, *25 Fly (26.87) 1st

Sabrina Perrault (15 & Over Girls):  *50 Free (29.77) 2nd, *200 free (2:19.48) 2nd, 500 Free (6:27.91) 1st, *100 Fly (1:10.30) 1st

Brianna Runchey Smalley (9-10 Girls):  *50 free (56.17), *100 Free (2:01.87), 50 Back (1:00.90), *50 Breast (1:02.72) 7th

Willow Russ (8 & Under Girls):  *25 free (26.20) 7th, *50 Free (1:06.63) 7th, *25 Back (30.49) 7th, *50 Back (1:10.62) 7th, *25 Fly (40.26) 4th

Brianna Shatto (11-12 Girls):  *50 free (33.69), 100 Free (1:21.22), 200 Free (3:00.18), *50 Back (42.08) 4th, *100 Back (1:28.07) 8th, *50 Breast (46.77) 8th, *100 Breast (1:41.07)

Caden Shatto (9-10 Boys):  *50 free (40.89) 2nd, *100 Free (1:36.42) 3rd, *50 Back (52.99) 3rd, 50 *Breast (59.84) 4th

Kaylie Stucke (11-12 Girls):  *50 Free (28.27) 1st, *100 free (1:00.60) 2nd, *200 Free (2:10.73) 1st, *500 Free (5:54.32) 1st, *1650 Free (20:46.97) 1st, *100 Back (1:14.05) 2nd

McKenzie Tolk (11-12 Girls):  *100 free (1:17.81) 2nd, *100 Breast (1:36.47) 6th, 200 Breast (3:29.05) 6th, *50 Fly (38.54), 100 Fly (1:32.30) 6th, *100 IM (1:22.86) 5th

Jesse Vierstraete (9-10 Boys):  *50 free (53.15) 5th, *50 Back (1:10.81) 5th

Jonah Vierstraete (11-12 Boys):  *50 free (43.57), *50 Back (51.22), *100 IM (2:04.47) 7th

Madison Witte (15 & Over Girls):  50 free (27.23) 1st, 100 Free (1:02.35) 1st, 200 Free (2:19.25) 1st, 500 Free (6:37.95) 2nd, *100 Back (1:13.28) 1st, 100 Breast (1:18.74) 1st, 200 Breast (2:51.56) 1st, 200 IM (2:39.90) 1st

*Denotes Personal Best

COMMENTS