Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Contact Us | Home RSS
 
 
 

NCAA WRESTLING: Reinsma, Peralta, Larson win titles at Jimmie Open

November 25, 2013
Marshall Independent

JAMESTOWN, N.D. - Southwest Minnesota State's Justin Reinsma, Travis Peralta and Micah Larson all won weight-class championships during the University of Jamestown Jimmie Open on Saturday.

Reinsma used a 6-4 sudden victory decision to defeat Joshua Douglas (Minot State) to win the 133-pound title. Peralta earned a 7-6 decision to overcome Matthew Lewellen (Minnesota State-Moorhead) to claim the 184-pound championship. Larson secured a 9-4 decision to upend Tommy Petersen (unattached) to capture the 197-pound title.

Nine more Mustangs placed within the top six.

At 141, Ethan Hildebrandt advanced to the championship bout, but was shutout 4-0 by Mitch Friedman (unattached).

SMSU had four third-place finishers with Trent Butcher (141), Codie Lane (157), Andrew Rodas (184) and Eugene Martin (197).

Kyle Begin (165) was the only Mustang to finish fourth. Three SMSU wrestlers ended up sixth, including Taylor Curtis (125), William Dean (184) and Cole Wilson (285).

Southwest Minnesota State returns to action Dec. 7 at the Wisconsin-LaCrosse Duals.

Saturday

At Jamestown, N.D.

Univ. of Jamestown

Jimmie Open

Southwest Minnesota State Results

125 - Taylor Curtis, sixth place - Quarterfinal: won by 8-7 decision over Cade Coles (Dickinson State); Semifinal: lost by 7-4 decision to Deshun Haynes (Dickinson State); Consolation Semifinal: lost by fall (2:42) to Brice Gorsline (Dickinson State); Fifth-Place Match: lost by 6-2 decision to Hunter Menendez (Mary).

133 - Justin Reinsma, first place - Round 1: won by 12-3 major decision over Adam Sutlief (Ridgewater); Quarterfinal: won by fall (3:54) over Jacob Knudsvig (Minot State); Semifinal: won by 7-3 decision over Zach Matthys (Itasca); Championship Match: won in 6-4 sudden victory over Joshua Douglas (Minot State).

133 - Justin Stevens, did not place - Round 1: lost by 10-3 decision to Tommy Walton (unattached); Consolation Round 1: received a bye; Consolation Round 2: lost by technical fall 15-0 to Matt Chambers (Dickinson State).

141 - Ethan Hildebrandt, second place - Round 1: won by fall (1:04) over Jonah Moore (unattached); Quarterfinal: won by 7-3 decision over Dillon Solberg (unattached); Semifinal: won by 10-6 decision over Edward Wilson (Jamestown College); Championship Match: lost by 4-0 decision to Mitch Friedman (unattached).

141 - Trent Butcher, third place - Round 1: won by fall (4:22) over Ed Watts (Itasca); Quarterfinal: lost by 11-2 major decision to Mitch Friedman (unattached); Consolation Round 2: won by fall (0:48) over Flynn Stormer (Minot State); Consolation Round 3: won by fall (4:06) over Jonah Moore (unattached); Consolation Semifinal: won by fall (2:45) over Edward Wilson (Jamestown College); Third-Place Match: won by 8-4 decision over Zachary Cummings (Minot State).

141 - Cody Reed, did not place - Round 1: won by fall (0:52) over Flynn Stormer (Minot State); Quarterfinal: lost by injury default (1:21) to Edward Wilson (Jamestown College); Consolation Round 2: Cody Reed (Southwest Minnesota State) and Ed Watts (Itasca) double forfeit.

157 - Codie Lane, third place - Round 1: won by 10-8 decision over Matt Meyer (Ridgewater); Quarterfinal: won by 13-3 major decision over Jevon Schnaubert (Jamestown College); Semifinal: lost by 12-8 decision to Ricards Avakovs (Minot State). Consolation Semifinal: won by fall (5:44) over Matt Meyer (Ridgewater); Third-Place Match: won by 11-10 decision over Jevon Schnaubert (Jamestown College)

157 - Colton Stoddard, did not place - Round 1: lost by 9-2 decision to Devan Williams (Dickinson State); Consolation Round 1: won by fall (1:39) over Marcus Riggle (Itasca); Consolation Round 2: lost by fall (1:20) to Jeremiah Hayes (Dickinson State).

165 - Kyle Begin, fourth place - Round 1: received a bye; Quarterfinal: won by fall (1:24) over Jason Armitage (Dickinson State); Semifinal: lost by fall (4:48) to Pat Nord (unattached); Consolation Semifinal: won by fall (1:40) over Trevour Chavez (unattached); Third-Place Match: lost by fall (5:29) to Brock Krumm (Mary).

174 - Vaughn Monreal-Berner, did not place - Round 1: won by 8-4 decision over James Bridges (Minot State); Quarterfinal: won by 21-4 technical fall to Michael Joseph (MSU-Moorhead); Consolation Round 2: won by 3-2 decision over Jacob Ludovissie (Itasca); Consolation Round 3: lost by fall (4:38) to Jaykob Miller (Jamestown College).

174 - Ashton Bartlett, did not place - Round 1: lsot by fall (1:39) to Conner Monk (MSU-Moorhead); Consolation Round 1: received a bye; Consolation Round 2: lost by 5-3 decision to Jaykob Miller (Jamestown College).

184 - Travis Peralta, first place - Round 1: received a bye; Quarterfinal: won by fall (1:25) over Patrick Pontarelli (Mary); Semifinal: won by 9-4 decision over William Dean (Southwest Minnesota State; First-Place Match: won by 7-6 decision over Matthew Lewellen (MSU-Moorhead).

184 - Andrew Rodas, third place - Round 1: won by fall (2:37) over Shawn Johnson (Ridgewater); Quarterfinal: won by 6-5 decision over Matt Fetterley (Minot State); Semifinal: lost by 8-5 decision to Matthew Lewellen (MSU-Moorhead); Consolation Semifinal: won by fall (1:02) over Lane Oversen (Dickinson State); Third-Place Match: won by 16-8 major decision over Christopher Bascon (MSU-Moorhead).

184 - William Dean, sixth place - Round 1: won by fall (2:44) over Justin Berg (Minot State); Quarterfinal: won by 25-10 technical fall over Jorge Munoz-Pederson (MSU-Moorhead); Semifinal: lost by 9-4 decision to Travis Peralta (Southwest Minnesota State); Consolation Semifinal: lost by 7-4 decision to Christopher Bascon (MSU-Moorhead); Fifth-Place Match: lost by fall (1:25) to Lane Oversen (Dickinson State).

197 - Micah Larson, first place - Round 1: won by fall (5:51) over Jacob Tilley (unattached); Quarterfinal: won by fall (5:45) over Skyler Carroll (Dickinson State); Semifinal: won by 9-1 major decision over Tyler Schlosser (MSU-Moorhead); First-Place Match: won by 9-4 decision over Tommy Petersen (unattached).

197 - Eugene Martin, third place - Round 1: received a bye; Quarterfinal: lost by 9-4 decision to Tommy Petersen (unattached); Consolation Round 2: won by fall (1:35) over Jacob Tilley (unattached); Consolation Round 3: won by fall (1:34) over Schoen Kichler (Ridgewater); Consolation Semifinal: won by 3-2 decision over Tyler Schlosser (MSU-Moorhead); Third-Place Match: won by 6-3 decision over Mitchell Eull (Minot State).

285 - Cole Wilson, sixth place - Round 1: won by fall (1:41) over Jordan Stevens (Ridgewater); Quarterfinal: won by fall (0:53) over Justin Peper (Itasca); Semifinal: lost by 0-0 decision to Antonio Lopez (Jamestown College); Consolation Semifinal: lost by medical forfeit to Taylor Hellman (Mary); Fifth-Place Match: lost by medical forfeit to Kyle Johnson (MSU-Moorhead).

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web