Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Contact Us | Home RSS
 
 
 

Skindelien records first victory at Fiesta City

August 26, 2013
Marshall Independent

Wade Skindelien dominated the WISSOTA Midwest Modified feature from flag-to-flag for his first feature win at Fiesta City Speedway.

Heat race victories went to Skindelin, Tim Imms, Shawn Fernkes and Dustin Hofer.

Henry Hacker was the early leader at the start of the Pure Stock feature. Jon Tollakson passed him on Lap 3 en route to his ninth feature win this season.

Tollakson also won the heat race.

Tyler Larson led the WISSOTA Modified 4 feature, until Dustin Zieske passed him with two laps left for his eighth victory of the year.

Zieske also captured the heat race.

Tim Rhode grabbed the lead at the start of the WISSOTA Street Stock feature. On Lap 2, Jake Knapper took over up front, but was passed by Ben Albertson on Lap 4. Albertson held off Jordan Tollakson for his first win of the year.

Albertson, Rhode and Mike Jans were heat race victors.

Brandon Aggen led the field from the pole position to begin the WISSOTA Modified feature. Matt Gilbertson passed Aggen on Lap 8 before holding off Brian Haben during the final laps to secure his fourth win this year.

Scott Ward and Scott Tofte won the heat races.

Gilbertson was the leadert at the start of the WISSOTA Late Model feature. Jeff Wildung, who went by Gilbertson with seven laps left, went on to win his third feature this season.

Wildung and Rick Schoeder won heat races.

On Friday, the Fiesta City Speedway will host its Season Championship night. Races, which will be sponsored by Team J&D Construction, are set to begin at 7 p.m.

Fiesta City Speedway

At Montevideo

Friday's Results

Starting position in parenthesis

WISSOTA Late Model

Feature

1. (8) Jeff Wildung, Nassau; 2. (2) Matt Gilbertson, Montevideo; 3. (5) Rick Schroeder, Montevideo; 4. (4) Corey Nelson, Canby; 5. (3) Damin Eilers, Canby; 6. (6) Nick Beyenhof, Rock Rapids, Iowa; 7. (9) Nate Beyenhof, Rock Rapids, Iowa; 8. (1) Clarence Washburn, Hector; 9. (11) Brian Schultz, Montevideo; 10. (7) Ardy Eilers, Canby; 11. (12) Trevor Walsh, Watertown, S.D; 12. (10) Scott Lehn, Albany.

Heat 1

1. (2) Jeff Wildung; 2. (1) Damin Eilers; 3. (4) Nick Beyenhof; 4. (3) Corey Nelson; 5. (5) Nate Beyenhof; 6. (6) Brian Schultz.

Heat 2

1. (2) Rick Schroeder; 2. (6) Matt Gilbertson; 3. (4) Ardy Eilers; 4. (5) Clarence Washburn; 5. (3) Scott Lehn; 6. (1) Trevor Walsh.

WISSOTA Modified

Feature

1. (8) Matt Gilbertson, Montevideo; 2. (6) Brian Haben, Holloway; 3. (4) Scott Ward, Watertown, S.D; 4. (7) Zach Schultz, Grove City; 5. (1) Brandon Aggen, Rushmore; 6. (3) Phil Braun, Danube; 7. (11) Ross Dixson, Ramona, S.D; 8. (5) Scott Tofte, Madison; 9. (10) Matt Steen, Watertown, S.D; 10 (2) Morgan Ward, Watertown, S.D; 11. (9) Seth Brede, Willmar; 12. (12) Jeff Wildung, Nassau.

Heat 1

1. (2) Scott Ward; 2. (4) Zach Schultz; 3. (1) Phil Braun; 4. (5) Brandon Aggen; 5. (6) Seth Brede; 6. (3) Jeff Wildung.

Heat 2

1. (6) Scott Tofte; 2. (3) Morgan Ward; 3. (4) Matt Gilbertson; 4. (5) Brian Haben; 5. (1) Matt Steen; 6. (2) Ross Dixson.

WISSOTA Midwest Modified

Feature

1. (2) Wade Skindelien, New London; 2. (4) Shawn Fernkes, Pennock; 3. (6) Dustin Hofer, Huron, S.D; 4. (5) Tim Ims, Granite Falls; 5. (7) Jason Vejtruba, Atwater; 6. (9) Ryan Schleusner, Hector; 7. (3) Dominick Gregoire, Cottonwood; 8. (8) Kyle Knouse, Huron, S.D; 9. (14) Scott Sroufe, Brookings, S.D; 10. (13) Daryl Gregoire, Hanley Falls; 11. (18) Ben Godbee, Pennock; 12. (17) Justin Froemming, Garfield; 13. (11) Ryan Schmitt, Boyd; 14. (22) Ryan Schaufler, Hutchinson; 15. (10) Zach Laque, Watertown, S.D; 16. (20) David Carlson, Huron, S.D; 17 (23) Todd Soderstrom, Granite Falls; 18. (24) Chad Vanoverbeke, Hanley Falls; 19. (19) Haley Lee, Starbuck; 20. (16) Kody Jacobson, Wood Lake; 21. (15) Troy Berends, Montevideo; 22. (1) Andrew Bangsund, Alexandria; 23. (12) Shawn Olson, Alexandria; 24. (21) Lorin Johnson, Miller, S.D.

Heat 1

1. (2) Tim Ims; 2. (1) Kyle Knouse; 3. (5) Ryan Schleusner; 4. (4) Daryl Gregoire; 5. (6) Justin Froemming; 6. (3) Lorin Johnson.

Heat 2

1. (4) Shawn Fernkes; 2. (5) Dominick Gregoire; 3. (1) Zach Laque; 4. (6) Scott Sroufe; 5. (3) Ben Godbee; 6. (2) Chad Vanoverbeke.

Heat 3

1. (2) Wade Skindelien; 2. (4) Andrew Bangsund; 3. (1) Ryan Schmitt; 4. (5) Troy Berends; 5. (3) Haley Lee; 6. (6) Ryan Schaufler.

Heat 4

1. (1) Dustin Hofer; 2. (4) Jason Vejtruba; 3. (5) Shawn Olson; 4. (3) Kody Jacobson; 5. (2) David Carlson; 6. (6) Todd Soderstrom.

WISSOTA Street Stock

Feature

1. (5) Ben Albertson, Cottonwood; 2. (7) Jordan Tollakson, Montevideo; 3. (9) Mike Jans, Clarkfield; 4. (4) Jacob Knapper, Montevideo; 5. (10) Justin Tammen, Clara City; 6. (3) Bruce Lundin, Hanley Falls; 7. (6) Grady Myers, Ethan, S.D; 8. (15) Mark Blom, Glenwood; 9. (2) Tim Rhode, Granite Falls; 10. (12) Russ Carlson, Montevideo; 11. (8) Darrin Landmark, Montevideo; 12. (13) Nathan Buer, Madison; 13. (11) Shane Kruger, Clara City; 14. (1) Doug Groenhoff, Canby; 15. (14) Chris Lipinski, Marshall; 16. (16) Galen Beckler, Granite Falls.

Heat 1

1. (6) Mike Jans; 2. (3) Darrin Landmark; 3. (5) Jordan Tollakson; 4. (2) Justin Tammen; 5. (1) Nathan Buer; 6. (4) Galen Beckler.

Heat 2

1. (1) Ben Albertson; 2. (3) Grady Myers; 3. (4) Bruce Lundin; 4. (2) Shane Kruger; 5. (5) Chris Lipinsk.

Heat 3

1. (1) Tim Rhode; 2. (4) Jacob Knapper; 3. (2) Doug Groenhoff; 4. (3) Russ Carlson; 5. (5) Mark Blom.

Modified Four

Feature

1. (4) Dustin Zieske, Willmar; 2. (2) Tyler Larson, Pennock; 3. (1) Dean Larson, Pennock; 4. (3) Ryan Buer, Willmar.

Heat

1. (4) Dustin Zieske; 2. (1) Ryan Buer; 3. (2) Dean Larson; 4. (3) Tyler Larson.

Pure Stock

Feature

1. (5) Jonathan Tollakson, Montevideo; 2. (4) Ben Johnson, Benson; 3. (3) Kyle Jacobson, Clarkfield; 4. (2) Henry Hacker, Montevideo; 5. (1) Mike Eliason, Pennock; 6. (6) Abby Hacker, Montevideo.

Heat

1. (5) Jonathan Tollakson; 2. (6) Ben Johnson; 3. (1) Kyle Jacobson; 4. (3) Henry Hacker; 5. (2) Mike Eliason; 6. (4) Abby Hacker.

Gillette wins at Murray County

Eric Gillette moved up from eighth into the winner's circle during the International Motor Contest Association Hobby Division feature race Friday at Murray County Speedway in Slayton.

Gillette held off the charge of Adam Snyder, who started seventh, but was the runner-up.

Heat race winners were Gillette and Matt Hanson.

Other feature winners included Kevin Debaere (IMCA Stock Car), Adam Ecker (IMCA Northern Sport Modified), Nikkya Betz (IMCA Sport Compact) and Brent Staab (Pure Stock).

Debaere, who started sixth, rolled past Matt Speckerman for his IMCA Stock Car feature victory. Speckerman came from eighth place to become the runner-up.

Chris Palsrok and Wayne Oftedahl won heat races.

Ecker went ahead of Bruce Egeland to win the IMCA Northern Sport Modified feature. Ecker began the race in fifth place, while Egeland started and finished the feature contest second.

Brian Rogers claimed the heat race.

Betz won a battle from Stephanie Forsberg in the IMCA Sport Compact feature. With a fourth-place start, Betz, turned back fifth-place starter, Forsberg, at the finish line.

Aranda Forsberg won the heat race.

Brent Staab started and finished first to win the Pure Stock feature. He also won the heat race.

Murray County Speedway

At Slayton

Friday's Results

Starting position in parenthesis

IMCA Stock Car

Feature

1. (6) Kevin Debaere, Tracy; 2. (8) Matt Speckman, Sleepy Eye; 3. (7) Chris Palsrok, Sibley, Iowa; 4. (5) Troy Winter, Slayton; 5. (3) Gary Mattison, Lamberton; 6. (4) Matt Grabow, Milroy; 7. (2) Wayne Oftedahl, Hanley Falls; 8. (9) Dan Veenstra, Clements; 9. (10) Jesse Timm, hometown N/A; 10. (1) Jim Gregoire, Ivanhoe; 11. (11) Shaun Madden, Lynd.

Heat 1

1. (2) Wayne Oftedahl; 2. (5) Matt Speckman; 3. (4) Kevin Debaere; 4. (3) Matt Grabow; 5. (6) Jesse Timm; 6. (1) Shaun Madden.

Heat 2

1. (4) Chris Palsrok; 2. (3) Troy Winter; 3. (1) Jim Gregoire; 4. (2) Gary Mattison; 5. (5) Dan Veenstra.

IMCA Northern Sport Modified

Feature

1. (5) Adam Ecker, Comfrey; 2. (2) Bruce Egeland, Marshall; 3. (1) Brian Rogers, Worthington; 4. (6) Danny Myrvold, Heron Lake; 5. (3) Tony Rialson, Cottonwood; 6. (7) Randy Hook, Russell; 7. (4) Brycen Johnson, Slayton; 8. (8) Chris Letendre, Slayton.

Heat

1. (1) Brian Rogers; 2. (2) Bruce Egeland; 3. (4) Brycen Johnson; 4. (8) Adam Ecker; 5. (3) Tony Rialson; 6. (7) Danny Myrvold; 7. (6) Randy Hook; 8. (5) Chris Letendre.

IMCA Hobby

Feature

1. (8) Eric Gillette, Slayton; 2. (7) Adam Snyder, Milroy; 3. (5) Neil Forsberg, Slayton; 4. (6) Corey Groenwald, Adrian; 5. (3) Matt Hanson, Slayton; 6. (10) Brad Halbur, Hadley; 7. (13) Travis Radke, Currie; 8. (2) Bruce Kingery, Reading; 9. (12) Clyde Krog, Lake Benton; 10. (1) Adam Bruder, Tracy; 11. (9) Trevor Holm, Chandler; 12. (11) Tim Kennedy, Round Lake; 13. (4) Brad Snyder, Milroy.

Heat 1

1. (6) Eric Gillette; 2. (4) Brad Snyder; 3. (7) Brad Halbur; 4. (5) Corey Groenwald; 5. (3) Bruce Kingery; 6. (1) Tim Kennedy; 7. (2) Travis Radke.

Heat 2

1. (3) Matt Hanson; 2. (5) Adam Snyder; 3. (6) Trevor Holm; 4. (1) Adam Bruder; 5. (4) Neil Forsberg; 6. (2) Clyde Krog.

IMCA Sport Compact

Feature

1. (4) Nikkya Betz, Avoca; 2. (5) Stephanie Forsberg, Slayton; 3. (2) Jon Joehnck, Balaton; 4. (3) Aranda Forsberg, Slayton; 5. (6) Chuck Wilhelm, Redwood Falls; 6. (1) Matt Engesser, Balaton.

Heat

1. (4) Aranda Forsberg; 2. (6) Stephanie Forsberg; 3. (5) Nikkya Betz; 4. (2) Matt Engesser; 5. (3) Jon Joehnck; 6. (1) Chuck Wilhelm.

Pure Stock

Feature

1. (1) Brent Staab, Hadley; 2. (4) Shane Oehlerts, Hardwick; 3. (3) Travis Solderholm, hometown N/A; 4. (5) Stephanie Forsberg, Slayton; 5. (2) David Reisdorfer, Adrian.

Heat

1. (1) Brent Staab; 2. (4) Shane Oehlerts; 3. (3) Travis Solderholm; 4. (5) Stephanie Forsberg; 5. (2) David Reisdorfer.

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web