Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Contact Us | Contact Us | All Access E-Edition | All Access E-Edition | Home RSS
 
 
 

Area dirt track racing results

July 29, 2013
Marshall Independent

Fiesta City Speedway
Results for July 26
Late Model
1. Corey Nelson, Canby
2. Dustin Virkus, Clarkfield
3. Nick Beyenhof, Rock Rapids (Iowa)
4. Rick Schroeder, Montevideo
5. Nate Beyenhof, Rock Rapids (Iowa)
6. Damin Eilers, Canby
7. Matt Gilbertson, Montevideo
8. Brian Schultz, Montevideo
9. Clarence Washburn, Hector - DNF
Wissota Modified
1. Matt Gilbertson, Montevideo
2. Ryan Canon, Clearwater
3. Dave Schroeder, Glenwood
4. Brian Haben, Holloway
5. Phil Braun, Danube
6. Dennis Bitzan, Farwell
7. Jeff Flaten, Hancock
8. Morgan Ward, Watertown (S.D.) - DNF
9. Scott Ward, Watertown (S.D.) - DNF
10. Seth Brede, Kandiyohi - DNF
Midwest Modified
1. Troy Berends, Montevideo
2. Scott Bintz, Jamestown (N.D.)
3. Ryan Schleusner, Hector
4. Jason Vejtruba, Atwater
5. Dominick Gregoire, Cottonwood
6. Randy Laage, Brooten
7. Matt Suckow, Appleton
8. Kurt Deters, Sauk Centre
9. Shawn Fernkes, Pennock
10. Corey Storck, Morris
11. Ben Godbee, Pennock
12. Andrew Stroschein, Clear Lake (S.D.)
13. Josh Roggatz, Montevideo
14. Wade Skindelien, New London
15. Kenny Mayer, Hazel (S.D.)
17. Shawn Olson, Alexandria
18. Kody Jacobson, Wood Lake
19. Jonathan Olmscheid, Elrosa
20. Nick James, Granite Falls - DNF
21. Justin Froemming, Garfield - DNF
22. Ryan Schmitt, Boyd - DNF
23. Daryl Gregoire, Hanley Falls - DNF
24. Tim Kanten, Milan - DNF
Wissota Street
1. Darrin Landmark, Montevideo
2. Mike Jans, Clarkfield
3. Jordan Tollakson, Montevideo
4. Ben Albertson, Cottonwood
5. Tim Rhode, Granite Falls
6. Russ Carlson, Montevideo
7. Shane Kruger, Clara City
8. Doug Groenhoff, Canby
9. Nathan Buer, Madison
10. Chris Lipinski, Marshall
11. Jon Schmidt, Cottonwood - DNF
12. Galen Beckler, Granite Falls - DNS
13. Bruce Lundin, Hanley Falls - DNS
Mod Four
1. Dustin Zieske, Willmar
2. Ryan Buer, Willmar
3. Dean Larson, Pennock
4. Luke Johnson, Glyndon
5. Aaron Watterlin, Moorhead
6. Bryce Bjerken, Felton
7. Dustin Holtquist, Milbank (S.D.)
8. Justin Smith, Montevideo
9. Christopher Brown, New York Mills
10. Brian Negen, Willmar - DNF
Pure Stock
1. Jonathan Tollakson, Montevideo
2. Brian Neal, Raymond
3. Lee Kramer, Morris
4. Abby Hacker, Montevideo
5. Henry Hacker, Montevideo
6. Ben Johnson, Benson
7. Jeremy Munsterman, Clara City
8. Jesse TImm, Wood Lake - DNF
Murray County Speedway
Results for July 26
IMCA Modified
1. Josh Rogotzke, Sanborn
2. Jeff Larson, Lakefield
3. Brandon Beckendorf, Danube
4. Josh Bonnstetter, Slayton
5. Devon Schlumbohm, Sioux Falls (S.D.)
6. Mat Hollerich, Good Thunder
7. Warren Van Weston, Sibley (Iowa)
8. Jeff Maasch, Vesta - DNF
9. Justin Anderson, Truman - DNF
10. Dalton Magers, Redwood Falls - DNF
IMCA Stock Car
1. Kevin Debaere, Tracy
2. Chris Palsrok, Sibley (Iowa)
3. Jim Larson, Rushmore
4. Troy Winter, Slayton
5. Brad Scheibel, Essex
6. Jim Gregoire, Ivanhoe
7. Matt Grabow, Milroy
8. Gary Mattison, Lamberton
9. Shaun Madden, Lynd - DNF
10. Matt Speckman, Sleepy Eye - DNF
11. Kevin Bruns, Belview - DNS
IMCA Northern SportMods
1. Adam Ecker, Comfrey
2. Aaron Betz, Avoca
3. Jordan Meine, Springfield
4. Randy Hook, Russell
5. Randy Fischer, Sleepy Eye
6. Brodie McKeown, Heron Lake
7. Brian Rogers, Worthington
8. Danny Myrvold, Heron Lake
9. Tom Brown, Heron Lake
10. Jake Simpson, Algona (Iowa)
11. Chance Bracht, (unavailable)
12. Brycen Johnson, Slayton
13. Tony Rialson, Cottonwood
14. Nick Ober, Round Lake - DNF
15. Jim Gregoire, Ivanhoe - DNS
16. Chris Letendre, Slayton - DNS
IMCA Hobby
1. Cory Probst, Worthington
2. Chris Issacson, New Ulm
3. Eric Gillette, Slayton
4. Matt Hanson, Slayton
5. Trevor Holm, Chandler
6. Adam Snyder, Milroy
7. Neil Forsberg, Slayton
8. Clyde Krog, Lake Benton
9. Brad Halbur, Hadley
10. Travis Radke, Currie
11. Bruce Kingery, Reading
12. Nathan Gegner, Morgan
13. Corey Groenwald, Adrian - DNF
14. Adam Bruder, Tracy - DNF
15. Derek Platt, Slayton - DNF
16. Tim Kennedy, Round Lake - DNS
17. Jerem Van Ede, Adrian - DQ
IMCA Sport Compacts
1. Stephanie Forsberg, Slayton
2. Brad Bohn, (unavailable)
3. Jon Joehnck, Balaton
4. Aranda Forsberg, Slayton
5. Nikkya Betz, Avoca
6. Matt Engesser, (unavailable)
7. Cody Ross, (unavailable)
8. Brent Staab, Hadley - DNS
Pure Stock
1. Brent Staab, Hadley
2. David Reisdorfer, Adrian
3. Matt Smith , Tracy - DNS

 
 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web