Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Contact Us | Home RSS
 
 
 

Nine Marshall athletes named to All-Southwest Conference team

March 15, 2011
Marshall Independent

The Southwest Conference announced its All-Conference lists for girls and boys hockey, gymnastics and wrestling on Monday, with a total of nine Tiger athletes taking All-SWC honors, and three athletes named as honorable mentions.

In girls hockey, seniors Rachel Peters and Bridgette Louwagie, and junior Lauren Hanson were named to the All-SWC team, while junior Dani Crowell was named an honorable mention.

Four Marshall seniors were named All-Conference for boys hockey, with CJ Haukom, Evan VanderZiel, Nathan Schaeffer and Andy Noble earning All-SWC honors. Aaron Antony and Brian Willett were named honorable mentions.

In gymnastics, sophomore Nikki McNair, who finished 10th at the state gymnastics meet, was the lone Tiger to earn All-SWC. In wrestling, senior Derek Varpness, who qualified as an individual for the state tournament, also took All-SWC honors.

Girls Hockey

Marshall: Rachel Peters, Sr.; Bridgette Louwagie, Sr.; Lauren Hanson, Jr.

Morris/Benson: Dani Schultz, Sr.; Sara Rajewsky, Sr.; Sam Falk, Sr.; Kelly Mahoney, Sr.; Monica Lindblad, Sr.; Brooke Falk, Sr.

Luverne: Alyssa Frakes, Sr.; Lauren Christenson, Jr.

Worthington: Eric Heffernan, Sr.

Honorable Mention

Dani Crowell (Jr., Marshall); Callie Hansen (So., Redwood Valley); Hannah Leopold (Sr., Redwood Valley); Alizabeth Goldie (Sr., Luverne); Shelby Veenker (Sr., Windom); Lexi Standafer (Sr., Worthington).

Boys Hockey

Marshall: CJ Haukom, Sr.; Evan VanderZiel, Sr.; Nathan Schaeffer, Sr.; Andy Noble, Sr.

Morris/Benson: Kelly Engquist, Jr.; Tyler Hansen, Sr.; Andrew Fath, Sr.

Luverne: Connor Fitzer, Sr.; Austin Maxwell, So.

Redwood Valley: Eric Hanson, Sr.

Windom: Adam Eisenmenger, Jr.

Honorable Mention

Aaron Antony (Sr., Marshall); Brian Willett (Sr., Marshall); Zach Dingmann (Sr., Luverne); Skyler Swier (Sr., Luverne); Ethan Ratcliff-Crain (Sr., Morris-Benson); Daniel Svensson (Sr., Redwood Valley).

Gymnastics

Marshall: Nikki McNair, So.

JCC: Brandi Sether-Hassing, So.; Sydnee Donelli, So.; Courtney Donelli, Sr.; Adriane Rentschler, Jr.

Pipestone: Amber Haupert, Sr.

Luverne: Gretchen Nowatzki, Sr.

Worthington: Tara Svalland, So.; Paige Kinley, Fr.

Redwood Valley: Abby MacHolda, Sr.

Honorable Mention

Londyn Swenson (Jr., Pipestone); Shanda Bogstad (Sr., Pipestone); Ashley Bunting (Redwood Valley, Sr.); Morgan Halverson (Jr., JCC); Anna Koepsell (So., Worthington).

Wrestling

Marshall: Derek Varpness, Sr.

JCC: Kyle Edlin, So.; Paden Moore, Fr.; Keegan Moore, 7th; Darick Vancura, So.; William Baker, Sr.; Cooper Moore, Jr.; Pat Hanson, Jr.; Alex Tewes, Jr.; Brandon Pygman, Sr.; Elliot Jurries, So.; Jordan Phibbs, Sr.

Pipestone: Walker Kor, Fr.; Alex Ossefoort, So.; Jadon Evans, Sr.; Dylan Kor, Sr.; Tyler Evans, Sr.; Jon Gorter, Sr.

Redwood Valley: Dominic Sweetman, Sr.

Windom/MLBO: Jared Willaby, 8th; Drake Borsgard, Jr.; Derek Swoboda, Sr.; Heath Quiring, Sr.; Jared Peterson, Sr.

Worthington: Anthony Luft, Fr.; Christian Artiga, So.; Jared Kinley, Jr.; Joey Kinley, Sr.

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web